Снимка: архив, Reuters
fallback

"Ню Йорк Таймс" помества обширна статия, посветена на изграждането на стената по границата между България и Турция.

Според изданието това е ярка проява на безпокойството в Европа от икономическите, социалните и политическите последици от наплива на имигранти. При бързото затопляне на времето е вероятно все повече бежанци да се отправят към Европа и затова държавите в южната й част увеличават броя на граничарите, поставят сензори и други технически бариери, разширяват бежанските лагери и изграждат стени.

Американският вестник отбелязва, че през миналата година над 200 хиляди бежанци са проникнали в Европа по суша и море, без да се отчитат онези, които са се промъкнали незабелязано. И броят им през първите два месеца на тази година, когато Европа се радваше на втора поред мека зима, нарасна рязко в сравнения със същия период през миналата година, констатира "Ню Йорк таймс".

Според един от наблюдателите, цитирани в статията, възходът на десни партии в Европа е реакция на притока на имигранти. Друг казва, че в западната част на Турция хиляди сирийци са се събрали с цел да се прехвърлят в България или Гърция, а завръщащите се от бойните полета джихадисти възлизат на десетки.

Но пречки като оградата в България просто карат трафикантите на хора да променят пътя към Европа, когато един от тях бива затворен, заключава авторът.

"Ню Йорк таймс" припомня, че през 90-те години е била премахната останалата от времето на Студената война ограда по южната българската граница - двойно заграждение с 500-метрово минно поле по средата, за да предотврати бягствата на Запад на граждани от комунистическите страни. Оградата бе демонтирана на части, като много внимателно се отстраняваха мините, цитира вестникът тогавашният заместник-министър на вътрешните работи Николай Радулов, сега университетски преподавател. По думите му тогава се е мислело, че не е демократично да имаш тогава ограда по границата си.

Българските власти казват, че ще доизградят стената до края на лятото, но някои експерти по сигурността се съмняват, че това ще стане. Бързането на София отчасти е мотивирано от стремежа й да се присъедини към Шенгенското споразумение - тоест да покаже, че добре брани южните граници на това пространство, пише нюйоркското издание. А междувременно бежанците ще продължат да намират пътища през границата на по-усамотени и опасни места.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

25

муспи

преди 9 години

Няма смисъл от никакви огради. Те се строят за да насочват бежанците към пропускателните пунктове, където ги приемат приятелски. Трябва да се убиват евреи! Като почнат да *** ще забележим че няма и бежанци, *** си стоят в гетата, стандарта стремително расте. За последното се съмнявате? Съдете сами - 91% от това което правим в унищожена промишленост и селско стопанство отива по право в еврейски ръце!!!

24

Анонимен

преди 9 години

И кой е причина да си строиме стени, кой изгони цели народи от домовете им ?! Сега ще ми пишат по Ню Йорк таймс......*** !

23

Анонимен

преди 9 години

А няма ли стена между Мексико и САЩ? Между Исраел и палестинците? Я да си гледат проблемите - наркотрафика, трафика на хора и да не ни дават акъл! Техният не им стига, ама щедро раздават съвети!

fallback