Снимка: Архив Reuters

Гърция предлага студенти, домакини и дори туристите в страната да служат като данъчни инспектори под прикритие, пише Financial Times. Това е едно от предложенията на правителството, което се опитва да отблокира 7,2 млрд. евро по удължената спасителна програма, отбелязва изданието.

В писмо до европейските власти управляващите в Атина пишат, че широкоразпространеното в страната избягване на плащането на данъци (ДДС) може да се преодолее с мрежа от неформални, непрофесионални инспектори с аудио- и видеооборудване, за да заснемат нарушителите.

Освен студенти и домакини, финансовият министър Янис Варуфакис предполага, че дори и туристите в популярните райони на страната могат да се включат в тази схема. На неформалните инспектори се предвижда да се плаща – на час, на базата на краткосрочен договор със срок до два месеца.

“Хиляди случайни “зрители” са навсякъде из страната и ако се оборудват с аудио- и видеотехника за запис, това има капацитета да промени нещата много бързо”, пише Варуфакис до председателя на Съвета на финансовите министри на държавите от еврозоната (Еврогрупата) Йерун Диселблум.

Писмото е изпратено преди срещата на финансовите министри на държавите от еврозоната в понеделник и включва и по-традиционни икономически реформи, като например независим фискален съвет и планове за събиране на неплатени данъци.

Писмото, според FT, е предизвикало бурен смях сред някои от представителите на Еврогрупата, и е доказателство за разширяващата се пропаст между гръцкото правителство и международните кредитори на страната в момент, в който Атина е заплашена от пълно изчерпване на паричните ресурси.

“Това би било смешно, ако не беше трагично – правителство на индустриализирана страна да излиза с такова предложение”, коментира пред изданието източник, пожелал анонимност.

Еврогрупата реши да отмени пътуването на инспекторите на кредиторите на Гърция за редовната финансова проверка, след като гръцките власти възразиха на фона на обещанията им към народа да се отърват от т. нар. “тройка” - Европейската комисия, Европейската централна банка и Международният валутен фонд.

Диселблум коментира наскоро, че част от 7,2 млрд. евро биха могли да бъдат преведени на Атина, ако правителството предприеме бързи реформи. Някои гръцки официални представители се надяват, че писмото на Варуфакис може да е отправна точка за такива разговори. Според представителите на Еврогрупата обаче за разговори не може да се мисли, защото кредиторите първо трябва да установят финансовата “дупка” на страната.

Четете още икономически новини в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase