Снимка: архив, Reuters
fallback

Американските власти са блокирали в САЩ активите на две банки на „приятели на Путин“ на обща стойност 640 милиона долара, съобщи „Уолстрийт джърнъл“, като се позова на финансовото министерство.

Според изданието под удара са попаднали банка „Россия“, основана от Юрий Ковалчук, и „СМП Банк“ на братята Аркадий и Борис Ротенберг.

Тези банки се оказаха сред първите руски компании, вписани в американския черен списък. След налагането на санкции, които засегнаха Юрий Ковалчук, Генадий Тимченко, Аркадий и Борис Ротенберг, руският президент Владимир Путин на два пъти публично заяви, че се гордее с приятелството си с тях.

„Уолстрийт джърнъл“ е получил данните за размера на блокираните средства, след като е изпратил запитване до финансовото министерство. Според публикацията най-силно е пострадала банка „Россия“, където са били замразени 572 милиона долара. По оценка на изданието това са 10% от всичките й активи по данни от 2013 г., но предвид днешния валутен курс. В „СМП Банк“ са блокирани 65 милиона долара, което е около 2% от активите.

И двете банки са в списъка на руските предприятия и финансови институции, срещу които САЩ наложиха икономически санкции. „Уолстрийт джърнъл“ нарича основателя и главен акционер в банка „Россия“ Юрий Ковалчук предполагаемо „портмоне“ на господин Путин.

След като банката беше вписана в черния списък, Путин нареди там да бъде превеждана заплатата му. Там започнаха да прехвърлят свои сметки и някои държавни корпорации. Това обаче не спаси банката от отлив на клиенти: в края на 2014 г. тази банка беше сред лидерите по спад на депозитите, пише NEWSru.com.

Наказателни мерки действат и срещу "Сбербанк", "Банка на Москва", "Газпромбанк", "Росселхозбанк", "Внешекономбанк", ВТБ и редица отбранителни предприятия, припомня ТАСС. Санкции са наложени и срещу някои нефтогазови компании като "Газпром", "Газпром нефт", "ЛУКОЙЛ", "Сургутнефтегаз" и "Роснефт". На тях американските компании нямат право да продават стоки, услуги и технологии, необходими за добив на петрол в дълбоководни участъци, арктическия шелф и шистовите пластове.

„Уолстрийт джърнъл“ отбелязва, че макар и санкциите да допринесоха за плъзгането на руската икономика към рецесия, политическата цел – а именно промяна на политиката на Русия по отношение на Украйна, не е постигната. Изданието определя финансовото въздействие като ограничено предвид огромните богатства, натрупани от хората от близкия кръг на Путин, попаднали под удара на санкциите.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

84

Сталин

преди 9 години

Ами, бе хора, кои им е казал да влагат пари в американски банки? Значи, просят си го и го заслужават.

83

Анонимен

преди 9 години

Русия и Китай вече заявиха че спират да купуват държавни ценни книжа на САЩ и спирт да търгуват с долари. Краха на долара е НЕИЗБЕЖЕН. Скоро американците ще си палят печката с зелени хартийки. Дори фалшивите рейтингови агенции няма да могат да спрат срива. Да ви припомням ли че САЩ е най-задлъжнялата държава в света.

82

batmario

преди 9 години

Какъв е проблема ако Путин просто реши да напечата 100 милиарда евро---истински от всякъде---и залее Европа със тях??? Дали някой някой може да му се скара?Навремето санкциите срещу Ирак накараха Садам да направи същото...Тази схема РАБОТИ и после кво?

fallback