Снимка: Архив Reuters
fallback

Гръцкият финансов министър Янис Варуфакис има амбициозни планове. Той обеща на еврозоната да създаде в страната си "нова култура на данъчна коректност". Това е трудна задача, като не само няколкото супербогаташи са проблемът.

По-специално самостоятелно наетите лица спадат към онези, които избягват да плащат данъци. Това подчертава проучване на Чикагския университет. В същото време то дава представа и за това колко пари гръцкото правителство губи по този начин, пише DPA.

В анкетата си анализаторите са проучили данните на една от най-големите гръцки банки, при това с изключителни резултати. Като цяло се оказва, че средностатистическият самостоятелно нает грък харчи 82% от месечния си доход за погасяване на дълг. На някои се налага да харчат дори повече от 100%.

Как става това? Изглежда очевидно, че много от клиентите на банката всъщност печелят много повече, отколкото твърдят официално. Според проучването доходите на самостоятелно заетите лица в Гърция са средно почти два пъти по-високи от тези в данъчната им декларация.

"Някои банки в Южна Европа направо твърдят, че имат съответни формуляри, с които да напасват доходите, посочени от клиента, към оценката на банката за действителното равнище на доходите", твърдят авторите на изследването. Тези корекции са свързани с професията на клиентите. "Да вземем например адвокати, лекари и финансови консултанти. (...) Във всички тези професионални групи всички самостоятелно заети средно харчат повече от 100% от официалните им месечни доходи за погасяване на потребителски кредити".

В Гърция има твърде много самонаети. Според данни на статистическата агенция Евростат близо една трета от трудоспособното население е самостоятелно заето. Това е два пъти по-високи нива от тези в Европейския съюз.

Изследователите отбелязват в този контекст една законодателна инициатива, която се провали в гръцкия парламент през 2010 г. Тя бе насочена към борбата с укриването на данъците от някои професионални групи - включително лекари, юристи, архитекти, инженери и консултанти. "Открихме, че представляваните от парламентаристите професионални групи съвпадат до голяма степен с тези, които най-силно укриват данъци", казват авторите на проучването. С други думи – депутатите са действали в свой собствен интерес.

Анализираните данни са от 2009 г. Изследователите смятат въз основа на тези числа, че през тази година не са били обложени приходи за 28 млрд. евро – само при самостоятелната заетост. Ако тези суми бяха облагани със ставка от 40 на сто, то приходите от малко повече от 11 млрд. евро биха съответствали на една трета от бюджетния дефицит.

Четете още икономически новини в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

12

Анонимен

преди 9 години

Балканите са скапана комунистическа ***. Факт! Гърците дори са изключителни щастливци, че Великобритания и САЩ не позволиха след гражданската им война 1944-1947 г. да дойдат на власт червените кхмери, и само и единствено благодарение на това успяха да крадат евро-фондове в продължение на 30 години. Тъпашкото им мислене обаче явно си остава и гърка, като типично мързеливо балканско *** си го тегли към провал.

11

Анонимен

преди 9 години

типичното просто комунистическо мислене и изказване! по цял свят, икономиките съществуват заради предприемачи, 'самонаети' търговци и хора, които имат търговски нюх. без тях, остава една никому ненужна администрация. не стига, че скапаната държава не прави нищо за тях, създава им пречки, лицензии, разрешителни, ами и сега те се оказаха виновни заради гръцкия мързел. за съжаление и у нас е така - нека пробват да изкарат само с държавни фирми и администрация тогава.

10

vesko02

преди 9 години

У нас държавата направи невъзможното да ликвидира малките и да ги прати на нейна издръжка

fallback