Снимка: архив, Reuters
fallback

Правителството на Германия ще се съгласи на Гърция да бъде предоставена и при управлението на премиера Алексис Ципрас нова спасителна програма в рамките на спасителния фонд на еврозоната. Това пише обичайно добре информираното германско списание „Шпигел“. Новият спасителен план трябва да бъде с обем до 20 млрд. евро, посочва изданието, цитирайки източници от правителството.

Говорителят на Министерството на финансите Мартин Йегер обаче отрече информацията. „Няма планове за нова програма". По думите му първо настоящата програма трябва да бъде завършена, а и от спекулации за конкретни суми няма никакъв смисъл, каза Йегер, цитиран от ДПА.

Преди няколко седмици експертите все още са очаквали, че страната ще има нужда от „само“ около 10 млрд. евро, пише „Шпигел“. Междувременно обаче приходите от данъци спадат, приватизацията се стопира. Изискването за нова помощ  обаче ще е Ципрас да се съгласи на изискванията за реформи и надзор от страна на донорите - Европейската комисия, Европейската централна банка и Международния валутен фонд, пише списанието.

Председателят на Европейския парламент Мартин Шулц бе в Атина още в четвъртък. Той отхвърли искането на страната за допълнително намаляване на дълга, но се застъпва за нови кредитни линии.

"За ново подстригване на дълга в момента няма да има мнозинство в Европа", каза Шулц пред „Шпигел“. Той обаче се застъпва за разсрочването на дълговете към Европейския спасителен фонд. „В момента последното погасяване трябва да се състои през 2057 г. Едно разтягане на този срок с десет години не е кой знае колко съществена разлика. По-важното е обаче, че Гърция ще бъде в състояние да изплати всичко, което дължи".

Засега обаче от Атина идват противоречиви сигнали. В петък при среща на Йерун Диселблум - ръководителя на Еврогрупата, неформалната организация на финансовите министри от еврозоната, и новия гръцки финансов министър Янис Варуфакис се стигна до срив в отношенията на Гърция и Тройката.

„Нашата страна отказва да сътрудничи с Тройката", заяви Варуфакис. Атина няма да иска разширяване на изтичащата през февруари програма за помощ. Страната иска да поддържа диалог с ЕС - но не с "нестабилната Комисия (на делегацията) на Тройката".

Икономически новини четете в Investor.bg

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

92

Анонимен

преди 9 години

1000 лева сегашни на колко социалистическилева се равняват !Според мен на 400 от 81година дори на 300лева от соца по покупателна способност !Ще ми сравнява Времето когато всички работеха с сега михлузите !

91

Анонимен

преди 9 години

Първо Москвичите са били винаги най-евтините и здрави коли в БГ !Втору 81 година с нов москвич си бил номер 1 в компанията !Трето от 81 година парите до сега са се обезценили !Пример боза 6 стотинки,транспорт 20 стотинки килограм шаран 40 стотинки хляб 15 стотинки при заплати 200 лева и работа за всички !Сега 2015 можеш да си всемеш нова Шкода с несигурна работа боза 1лев,транспорт 1 левшаран 5лева,хляб 1лев заплата 500 лева равняваща се на 200 от соца тогава !Ай кажи ми 1000 лева сегашн

90

Анонимен

преди 9 години

Има "финансова помощ" и "финансово унищожаване".През 1981 год срещу първоначална вноска от 1500 лв си купих на изплащане нов "Москвич" с цена 4700лв,за който до 1986 общо 5100 лв .През 2004 год взех 10 000 лв заем от банка, като върнах 15 000 лв.Кой от двата случая е правилен и демократичен и кой- финансово фашистки?

fallback