Снимка: архив, Reuters
fallback

От много време насам Афганистан е едноличен лидер в производството на хероин в света. Следвоенната страна зарежда 75 на сто от хероиновия пазар. Последиците – 100 000 жертви всяка година.

Производството на хероин в Афганистан се е увеличило десетки пъти от началото на американската инвазия преди повече от десетилетие. За експертите проспериращата хероинова индустрия е основният фактор за нестабилност в страната.

Отглеждането на опиумен мак е основен поминък за голяма част от населението и трудно се вижда как ситуацията ще се промени.

Би Би Си посочва, че надежда може да се потърси в отглеждането на.. нарове. Особено плодородни са овощните градини в провинция Кандахар. Климатът е изключително подходящ, за да могат плодовете на нара да узреят до съвършенство.

Основният износ е за Пакистан и Близкия изток. Но за да има наистина значим положителен ефект върху местната икономика, афганистанският нар трябва да стигне до Европа и други по-щедри пазари.

Английски производители на сокове от нар вече се насочват към Афганистан. Експерти отчитат, че наровете от тази част на света са сред най-качествените на планетата, но логистичните проблеми са истинско предизвикателство.

И все пак през тази седмица на Конференцията за Афганистан в Лондон беше подписан мултимилионен договор между британска фирма и афганистанска компания за доставка на 1000 тона концентрат от нар. Това може да се окаже повратна точка за разцвета на афганистанското селско стопанство.

Ентусиазмът сред афганистанските земеделци е умерен – в крайна сметка наровете изискват много повече грижи, отколкото опиумният мак. А и парите са далеч по-малко при законната търговия. Засега.

Пречките са много, но с помощта на западни експерти производственият процес може да бъде оптимизиран. Афганистанските изкупвачи ще имат по-малко разходи и повече продажби, съответно ще могат да са по-щедри към производителите. Индустрията е обещаваща и си струва усилията, убедени са специалисти.

Поне в краткосрочен план. Защото за по-далечното бъдеще афганистанската икономика има и друга голяма надежда – петрол.

Китайската национална петролна компания вече разработва три потенциални петролни кладенеца в съдружие с афганистанска корпорация. Още през 2011-та година беше подписан 25-годишен договор за сътрудничество и подялба на печалбата.

Към момента прогресът е бавен, но прогнозите са за наличие на 80 милиона барела петрол в тези полета. Глобално погледнато това не е особено много, но за изстрелване на икономиката на Афганистан е повече от достатъчно.

И тук има доста пречки, особено по отношение на сигурността. Талибаните са силно изкушени от мириса на петрол и подлагат на постоянни атаки рафинериите.

Но макар и да забавят работата, тези нападения не я спират напълно. Работниците получават много високи за местните стандарти заплати и са готови да рискуват. А при добро стечение на обстоятелствата тяхната саможертва ще доведе до евтин петрол за местния пазар и невиждан икономически растеж.

И защо не до намаляване на зависимостта от производството на наркотици.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

14

Анонимен

преди 9 години

И с нарове може . Ние имахме един голям картофопроизводител от Самоков ...

13

Анонимен

преди 9 години

"Нарове и петрол вместо опиум"Ахахах ама сте и шегаджии. Кой луд ще се откаже от тлъстата печалба от хероина, за да отглежда нарове бе ахаххах

12

Анонимен

преди 9 години

Нито петрола нито нара друсат, как ще ги сменят. Все едно да смениш хляб с гвоздеи. Гвоздеи ли ще ядеш. А и петрола е евтин, а нара - не особено вкусен...

fallback