Снимка: Reuters
fallback

Полицаят, който простреля смъртоносно невъоръжен тийнейджър афроамериканец във Фъргюсън през август, няма да бъде подведен под отговорност, реши съдебното жури, съобщават световните агенции.

Решението бе обявено от главния прокурор на град Сейнт Луис, щата Мисури, Боб Маккълъх. Той посочи, че журито не е намерило достатъчно основания за образуване на углавно дело срещу полицая, съобщи ТАСС.

Маккълъх призна, че решението няма да бъде прието от някои хора, но го определи като "добро". Той подчерта, че федералното разследване по случая все още е в ход. Прокурорът съобщи също, че полицаят е стрелял 12 пъти по Браун, като фаталният изстрел е уцелил главата на тийнейджъра.

Oще по темата

Журито, съставено от 12 членове, заседаваше ежеседмично от 20 август, за да прецени доказателствата по случая. За да бъде подведен под отговорност полицаят Дарън Уилсън, бяха нужни гласовете на най-малко деветима от членовете на журито.

Убийството на 18-годишния Майкъл Браун на 9 август предизвика протести в Сейнт Луис и негодувание от отношението на полицията към малцинствата, посочва Ройтерс. Майкъл Браун беше убит посред бял ден на улица във Фъргюсън, в който преобладават цветнокожи. 28- годишният полицай Дарън Уилсън го застреля с 6 куршума.

Тийнейджърът не беше въоръжен. Близки на момчето казват, че то е било застреляно, в момент, в който ръцете му са били вдигнати във въздуха в знак, че се предава. Близки на полицая казват, че той е стрелял при самозащита, защото се страхувал за живота си и смятал, че момчето може да го нарани.

Семейството на убития младеж изрази "дълбоко разочарование" от решението на съдебното жури. В изявление, огласено от семейния адвокат, близките на Майкъл Браун призовават съпричастните към болката им хора да канализират негодуванието си към "пътища, които ще доведат до позитивна промяна".

Няколко хиляди души се събраха пред полицейското управление във Фъргюсън преди оповестяването на решението и при новината много от тях дадоха израз на недоволството си. Демонстрации имаше и на други места в страната, където хиляди се включиха в шествия, планирани още преди обявяването на решението.

(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

35

bob saget

преди 9 години

Живея в сaщ. При цялото ми увaжение към черните обрaзовaни хорa, могa дa кaжa че болшинството не сa стокa. Полицaите винaги сa под стрес когaто около тях имa мaнгусти. Рaзбирaм ги и сто нa сто нa тоя зaстреляния не му е чистa рaботaтa. Крaжби убийствa грaбежи и т.н, повечето сa от черни. Те не ни хaресвaт много повече отколкото ние тях!!!! Дискриминaция имa и в двете посоки. Aз не виждaм изход a по скоро зaдълбочaвaне нa проблемите и рaзделяне нa щaтите по демогрaфски принцип,което и сегa го имa

34

Анонимен

преди 9 години

Да видяхте един измъчен, слаб и немощен нигер? Всичко дебело, тлъсто и нагло. Наглостта им е пословична и най-експлоатирания в Америка е белия, образован и квалифициран човек на възраст между 25 и 45 години. А черната престъпност просто задушава Америка.

33

Пича

преди 9 години

Нека си се трепят. 9/11 вече показа как на самообявилият се лидер на демокрацията му трябва само четири самолета да пропуснат пистата, за да се превърне в полицейска държава. Сега тези разстрели и бунтове демонстрират точно докъде им стига националната култура - колкото на гърците, ако не по-зле. А гърците поне не воюват с половината свят с претенции за справедливост.

fallback