Снимка: Reuters
fallback

Темата за носенето на религиозни символи става все по-актуална в западния свят, където тя върви ръка за ръка с дебата за имигрантите. Наскоро в Швейцария след референдум се обявиха срещу минаретата. Носенето на бурки в Западна Европа пък е един от най-честите примери за сблъсъка на двете култури.

Теологът д-р Тадж Хагли, ръководител на Мюсюлманския образователен център в Оксфорд, обяви, че започва кампания за забрана на бурките във Великобритания. Той самият е мюсюлманин. Ето и неговите аргументи, публикувани в “Дейли мейл“.

„Все по-нарастващата мода младите мюсюлманки във Великобритания да носят бурки (за разлика от своите майки) е едно от най-опасните явления на нашето време.

Някои твърдят, че носенето им е символ на мултикултурното разнообразие и толерантността в обществото.

Но това е опасна заблуда. Това е архаичен, типичен за племената атрибут, използван от екстремисти да прокарват крайни идеологии, нямащи нищо общо с Корана.

Всички във Великобритания, включително и мюсюлманите, трябва да се противопоставим на разпространението на това облекло, което е като затвор за жените. То насажда недоверие, има сериозни последствия за здравето и е огромен риск за сигурността. В модерния свят не трябва да има никаква опция за оставане в анонимност на публични места.

Противно на привържениците на бурката, тя всъщност няма нищо общо с исляма. Това е културна практика, внесена от Саудитска Арабия и примитивните части на ислямския свят.

Ето защо тази седмица в Мюсюлманския образователен център в Оксфорд стартирам национална кампания за налагане на забрана на бурките на обществени места. Такава забрана трябва да важи за всички видове забрадки без изключение дали става въпрос за религиозни такива, или не.

Една от основните цели на инициативата е да се съберат 100 хил. подписа, с които да задължим парламента да обсъди въпроса.

Въпреки нарастващата загриженост от британската общественост нашите плахи политици отказват да се справят с проблема, тъй като се страхуват да не бъдат обвинени в ислямофобия. Време е да се сложат нуждите на британското общество на първо място.

За да бъде отхвърлена идеологията на фанатиците, обикновените мюсюлмани трябва да станат начело на тази кампания, защото носенето на бурки подкопава доверието към цялата общност. И преди е имало такива кампании, но различното този път е, че е водена от мюсюлмани, чийто глас остава нечут. Каним всички мюсюлмани и нашите приятели от другите религии, за да може Великобритания да се отърве от това културно чудовище.

Основна причина за тази кампания е решението на Европейския съд за правата на човека от този месец, с което потвърди забраната за носене на бурки във Франция.

24-годишна пакистанка, живееща в Бирмингам, се обърна към европейския съд, като изтъкна, че забраната нарушава (забележете поредността) религиозните, културните и личните й права. На всяко ниво нейните претенции лежаха на неистини. За щастие, нейният случай беше отхвърлен, но нейните аргументи са симптоматични липси в културата на мюсюлманите. На първо място е фактът, че няма религиозно изискване към жените да носят бурки. Второ, всъщност в Пакистан 90% от жените не носят такива.

Забраната за носене на бурки ще предотврати сепаратизмa и социалния апартейд. Освен това, както стана ясно, тази забрана не нарушава никакви религиозни права, още по-малко мюсюлмански.

Защитниците на бурките говорят за свободата на избора, но тук става въпрос за жени, на които не им е даден такъв избор. Тук не става въпрос за даване на свобода, а за отнемане на такава. Бурката е още едно оръжие в ръцете на джихадистите женомразци като принудителния брак. Докато толерираме бурките, толерираме и тъкмо тях.“

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

60

*

преди 9 години

Те са староверци . Не са като нас . Това , че на вас ви се влиза в тяхните храмове означава , че трябва да спазвате техните правила , но не означава , че трябва техните правила да навлизат в нашият бит . Иначе с какво са по-добри от мюсюлманите ?!А и реално погледнато по отношение на забрадките нашият народ има определен цвят който е знак за определено семейно положение руско-гръцко шарении нямат място с нашите традиции . Те са ни толкова чужди , колкото и бурките

59

Анонимен

преди 9 години

Преди година чаках жена ми да кацне на летище Варна.Преди нейния самолет кацна самолет от Техеран.Бях изненадан от облечените по последна мода момичета.Направо от кориците на модно списание.Един от пилотите се оказа колега от военните години.Край разговора го попитах не им ли забранява корана да се обличат така.Той каза че практика е да сменят униформата по време на полета.Потвърди това което бях чувал и преди че много млади женикогато пътуват за Европа предпочитат да изглеждат европейки

58

Анонимен

преди 9 години

В закусвалните в австия сервират шкембе чурба .

fallback