OMV Австрия, Снимка: Reuters, архив
fallback

"Комерсант" коментира на първата си страница руско-австрийските отношения и съдбата на газопровода "Южен поток" в тяхна светлина, информира Би Би Си.

Според вестника Русия формира нов енергополитически алианс в Европа. След Германия, осигурила подкрепа за газопроводния проект "Северен поток", Австрия подписа споразумение за участие в "Южен поток" и това може да прерасне в "безпрецедентен досега за Европа пример - една страна да допусне "Газпром" до своя ключов петролногазов концерн", пише изданието. Руският монопол преговаря за покупка на блокиращ пакет акции
от австрийския концерн OMV, пояснява то, като се позовава на Петер Пилц, депутат от партията "Зелени" в парламента на Австрия.

До момента опитите на "Газпром" да влезе в капитала на големите играчи на енергийния пазар на ЕС приключваха предимно без успех, тъй като местните правителства се страхуваха да не станат твърде зависими от руската държавна компания.

Евентуалната сделка за OMV също не се очертава безоблачна. Петер Пилц вече заплаши доста министри с парламентарно питане, отбелязва "Комерсант".

Вестникът очаква Брюксел да реагира още по-остро, тъй като сделката ясно ще маркира появата на нов енергополитически съюзник на Русия в Европа.

До момента едва ли не основен защитник на "Южен поток" в Европа бе България, но в крайна сметка Брюксел успешно я натисна, като замрази плащанията от европейските фондове. Чак след това Австрия демонстративно и тържествено се включи в проекта - във вторник "Газпром" и OMV подписаха съответното споразумение в присъствието на двамата държавни глави, напомня всекидневникът.

Тази стъпка незабавно предизвика остра критика, дори заплахи. Еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер например изтъкна в статия за "Ханделсблат", че страните, които продължат участието си в "Южен поток" в разрез с позицията на Брюксел, "трябва да вземат предвид последиците за себе си", пише той. "Европейската дискусия около "Южен поток" продължава отдавнашната борба между Европейската комисия, която се мъчи да натрапи на всички страни общи правила, и националните правителства", коментира руският наблюдател Фьодор Лукянов.

Според него Австрия няма да е сама в тази борба и при все че няма същия статут като Германия, може в някои случаи да действа дори по-независимо, защото за разлика от северната си съседка не е обременена с цял куп разнообразни политически ангажименти.

България е изпратила до Европейската комисия писмо, в което се казва, че "Южен поток" отговаря на всички изисквания на ЕС и че споразуменията по газопровода са в унисон с българските и с европейските закони, отбелязва "Росийская газета".

В последна сметка София вероятно разчита на австрийците, италианците и другите участници в "Южен поток" - може би те ще пометат всички нелепи прегради пред този крайно нужен и стратегически важен за Европа проект. Ако се стигне дотам, това безспорно ще зарадва българските власти, пише руският официоз.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

13

Бг

преди 9 години

Да ама Австрия не е България. Австрия е малка но мощна държава. Австрийците не са голтаци като нас.

12

Анонимен

преди 9 години

до 14: "А и ние, приятелите на Русия..." лъжеме ''демократите'' , че не сме азиатци, а те ни лъжат, че сме европейци !

11

Е така е............

преди 9 години

Ейййй големи играчи са тия руснаците бе....Не съм русофил,ама като гледам в последно време как си играят с евро-атлантиците--направо са виртуози.Брюксел и Вашингтон само се заканват със санкции--а Кремъл работи...и то много успешно.За съжаление Е.С. се превърна в бюрократичен съюз,в който вече все по-малко хора имат доверие--просто защото взимат НЕ адекватни решения в много ситуации.За разлика от тях,руснаците не говорят много-те гонят интереса си,и винаги са напред с няколко хода......

fallback