Финансовият министър на Португалия Мария Луиш Албукерке. Снимка: Reuters
fallback

Португалия официално излезе от международната спасителна програма, предоставена от Европейския съюз (ЕС), Европейската централна банка (ЕЦБ) и Международния валутен фонд (МВФ), заяви председателят на Еврогрупата Йерун Диселблум, цитиран от Investor.bg.

Ръководителят на европейската институция и министър на финансите на Холандия отбеляза, че останалите страни от еврозоната подкрепят напълно решението на португалското правителство да сложи край на програмата.

Иберийската страна e втората държава от еврозоната след Ирландия, която след получаване на извънредна спасителна помощ се завръща на финансовите пазари. Преди три години Лисабон бе стимулиран от международните кредитори със сумата от 78 млрд. евро.

Еврогрупата потвърди вчера своя ангажимент да помогне на Гърция. Институцията ще помисли дали да опрости част от дълговете на страната, но не веднага, пише БТА.

"Държавите от еврозоната потвърждават своя ангажимент да предоставят подходяща помощ на Гърция, докато тя отново получи пълен достъп до пазарите, при условие че спазва изцяло изискванията и целите на своята програма", се посочва в комюнике на финансовите министри от еврозоната.

Същевременно министрите на финансите на 11-те страни от ЕС, които искат да въведат данък върху финансовите трансакции, проведоха отделна среща в кулоарите на заседанието на Еврогрупата. По думите на част от тях е била постигната "решителта стъпка" в посока въвеждането на данък върху търговията с акции и някои деривати от 2016 г.

"Постигнахме важен напредък към система за данъчно облагане, която ще включва акциите и дериватите. Утре ще има окончателно споразумение", заяви след края на срещата снощи италианският финансов министър Пиер Карло Падоан.

"Днес бе направена решителна стъпка." Новият данък ще е амбициозен, както по обхват, така и по срок на въвеждане, допълни френският финансов министър Мишел Сапен.

По-рано, на пристигане в Брюксел, германският им колега Волфганг Шойбле изрази надежда споразумението да бъде постигнато още вчера.

Инициативата включва най-големите икономики в еврозоната – Германия, Франция, Италия и Испания - плюс Австрия, Белгия, Гърция, Естония, Португалия, Словакия и Словения. 11-те страни са си поставили за цел да постигнат споразумение до края на тази година, така че данъкът да бъде въведен на 1 януари 2016 г.

Още икономически новини от Централна и Западна Европа четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

13

st

преди 9 години

До Анонимен Отговарям ти на въпроса защо ЕС не даде 300 милиарда на бг-то и после да ги опрости както в гърция,бг-то не е приело еврото като парична единица ето затова,и не се натискат да го приемат в бг-то защото знаят какъв народец обитава тази земя да не са толквоа глупави още един хрантутник да гледат и да го издържат със заеми,ама и да се случи гърците лапат ама и на хората дават а тук ако стане така пак само политиците ви ще лапат защото вие революция не можете да правите само хора играете

12

$$$$$

преди 9 години

И ние можем като тях ама не дават,има доклад на международни финансови институции ,16 държави от ЕС/Гърция, Испания,Португалия и др/излизат от кризата но къде е уловката се пита.Дълга се увелича и с бързи темпове достигат до дълга на Сащ.Кредиторите са банки и сдружения/МВФ,БРС и др/ който държат и производството в тези страни.Казват че няма робство да ама не ,икономическо което ти определя как да живееш. Ще кажете защо в Бг. не искат да ни заробят така ,тук нямаме нищо освен природа и хора .

11

Българин

преди 9 години

Никакво опрощаване за "византийците". Да си връщат каквото са взели и да се мъчат да се оправят.

fallback