Снимка: архив, Reuters

Западната преса оценява вчерашното решение за разширяване на списъка с лица, които стават обект на санкции заради действията на Русия във връзка с кризата в Украйна, като недостатъчна мярка.

"Половинчатите мерки на Обама ще притеснят в малка степен Владимир Путин", пише в заглавие американският вестник "Вашингтон пост". Изданието посочва, че обявените вчера американски санкции са по-малки от това, с което високопоставени представители на САЩ заплашваха, когато преди три седмици започна руската офанзива в Източна Украйна.

"Нищо чудно", пише "Вашингтон пост", "че още, докато ги обявяваше, Обама изрази скептицизъм в това, че ще проработят." Високопоставени служители във Вашингтон са признали пред вестника, че САЩ биха могли да предприемат стъпки, които да причинят "сериозни вреди" върху руската икономика, но засега се въздържат.

Още по темата

Обяснението, което "Вашингтон пост" и френският вестник "Фигаро" дават, е че Вашингтон не иска да действа без подкрепата на Европейския съюз. Двата вестника цитират коментари в този смисъл на американски представители, направени вчера по време на медиен брифинг във Вашингтон. "Това създава впечатление, че американските санкции са насочени не толкова към спасяването на Украйна, колкото към избягване на по-нататъшни стъпки, които биха разтревожили Брюксел или биха навредили на американския икономически растеж в годината, когато предстоят избори", разсъждава "Вашинтон пост".

"Фигаро" цитира изказвания на американски представители, според които администрацията във Вашингтон се е споразумяла с европейските съюзници за налагането на секторни санкции срещу Русия най-вече във финансовата и енергийната област. Френското издание обаче също подчертава, че САЩ изчакват Брюксел да потвърди готовността си прилагане на тези мерки.

"Облекчение в Москва заради степента на американските санкции", пише в заглавие "Файненшъл таймс". Изданието също отбелязва, че списъкът от засегнати от санкциите лица ще има малък пряк ефект върху поведението на Русия.

"Европа се страхува от търговска война с Русия", обобщава в заглавие германският вестник "Ди Велт" и пояснява, че някои държави членки смятат санкциите за недостатъчни, други се опасяват от последиците за собствените си икономики, а САЩ полагат усилия да координират различните лагери.

В друг материал по темата "Ди Велт" разсъждава, че икономическите санкции представляват "война на половин цена". Според изданието както ЕС, така и САЩ отлагат преминаването в тази фаза. "ди Велт" обаче предупреждава, че икономическите санкции не могат да бъдат нито цел, нито край на политиката.  "Санкциите не са война. Но не са и мир. Те са вид война с други средства", пише германското издание и припомня, че историята на 20 век не предлага много примери за санкции, които са постигнали целта си.

Онлайн изданието на германското списание "Шпигел" обръща внимание на това, че Русия отдалечава Европа и САЩ едни от други. За действително болезнени мерки срещу Русия от двете страни на Атлантика няма единодушие, пише "Шпигел" и допълва, че САЩ изглежда искат бързо засилване на натиска върху Москва, докато европейците все още се надяват да могат да се разберат с Путин.

Повечето от западните медии отбелязват, че ЕС не е единен в отношението си към санкциите срещу Русия. Френският вестник "Монд" обобщава: " Западната солидарност пред лицето на руската агресия започва да се пропуква", множество европейски страни, сред които и Франция, се питат какъв ще е ефектът на допълнителните мерки и възможността им да въздействат върху развитието на събитията в Източна Украйна.

Изданието отбелязва, че вчерашната среща по въпроса за европейските санкции в Брюксел се е състояла на ниво посланици и че до момента няма насрочена нито среща на външните министри, нито извънредна среща на върха на ЕС, която да задейства взетите от посланиците технически решения.

"Монд" цитира изказване на дипломат, според когото руската стратегия печели от това, тъй като целта й е да поддържа хаоса в Украйна, да отслаби колкото може повече правителството в Кремъл и в подходящия момент да изтръгне колкото може повече отстъпки в свой интерес при решаването на бъдещото устройство на Украйна.

Швейцарският вестник "Тан" също подчертава, че ЕС е разделен по въпроса за руските санкции и посочва, че Полша и балтийските държави се обявяват за колкото може по-решителни мерки, докато Унгария, Словакия и България, които както и Германия, имат силни икономически и енергийни връзки с Русия, се противопоставят на твърдия подход.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase