Снимка: Reuters
fallback

Президентът на Каталуния Артур Мас заяви, че няма се откаже от плановете за референдум за независимост през ноември, въпреки че парламентът в Мадрид отхвърли молбата на регионалния парламент, внесена през януари, за разрешение да организира допитването.

След седемчасови дебати в националния парламент в Мадрид 299 депутати гласуваха против петицията, 47 - за и един се въздържа, предаде Асошиейтед прес.

"Те се страхуват от вота на каталонския народ", заяви Артур Мас в реч по телевизията веднага след преброяването на гласовете. "Някои биха искали да представят това като край на въпроса, но аз, като президент на Катаслония, им казвам, че това не е точка. Каталунските институции ще проучат законовите рамки, за да намерят начин да осъществят тази консултация", предупреди Мас, цитиран от Ройтерс.

Всички основни партии, включително управляващата консервативна Народна партия, главната опозиционна сила -
социалистите, и центристкият Съюз за прогрес и демокрация, гласуваха против петицията. "За"гласуваха каталонските и баските националисти.

Премиерът консерватор Мариано Рахой повтори по време на дебатите, че просто е невъзможно да се разреши подобен вот, забранен от конституцията. " Вратата е широко отворена за тези, които не са доволни от нешата, каквито са сега: Започнете с реформиране на конституцията", каза той.

Каталонският депутат Хоан Ерера заяви, че отказът на испанските депутати само ще задълбочи разцеплението, защото на каталонците не се разрешава да упражнят правото, което според тях им се полага, да решават бъдещето си. "Може би вярвам повече в Каталуния, отколкот вие. Обичам Каталуния като своя", каза Рахой. "Заедно побеждаваме, но разделени губим. Това не е просто въпрос на закон, а на чувства. Не мога да си представя Испания без Каталуния или Каталуния вън от Европа".

Проучванията на общественото мнение показват, че приблизително половината от каталонците подкрепят
независимостта, но много по-голям брой желаят правото да гласуват по въпроса, отбелязва Ройтерс.

(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

21

Анонимен

преди 10 години

До мнениеНали демократична ценност беше малцинството да има права, но да се съобразява с мнозинството? Е, нека да оставим тогава да се развива демокрацията. И Косово и Каталуния и Тексас имат право да се отделят, какво значи някаква си Конституция, гласувана от подкупни лобисти? Да живее Демокрацията!

20

men

преди 10 години

франсетата да се стягаст и те, свобода за северна каталуня и баския.

19

anonimen

преди 10 години

ДЕЛЕТЕ СЕ ТЕ ХАМЕРИКАНЦИТЕ И РУСННАЦИТЕ ТОВА И ЧАКАТ

fallback