Снимка: архив, Reuters

Обичайно действие е трансгранични инвестиционни проекти да бъдат подкрепяни от междуправителствени споразумения, за да бъде постигната сигурност и стабилност за инвеститорите. Газпром не е страна по тези споразумения, чиито текстове са достъпни от години. Това се посочва в изявление на Газпром, разпространено от представителството на концерна в Брюксел, предаде БТА.

Затова сме изненадани и разочаровани от опасенията от Европейската комисия, изразени едва сега, след като строителните дейности са в ход. Това е неподходящ момент, още повече, че в няколко държави проектът "Южен поток" бе изведен в национален приоритет, заявява Газпром.

Още по темата

Поводът за изявлението на руския концерн е позицията на Европейската комисия, която вчера призова междуправителствените споразумения между Москва и държавите от ЕС по газопровода "Южен поток" да бъдат предоговорени, за да бъдат съобразени със законодателството на ЕС. Комисията уточни, че в противен случай ще бъде принудена да заведе наказателни процедури срещу държавите от ЕС, които са част от трасето на газопровода.

Строителството на газопровода ще продължи, както е планирано, по график и при пълно съобразяване с местното законодателство и международните стандарти, заявява Газпром.

Оставащите въпроси от сферата на регулацията, свързани със законодателството на ЕС от областта на енергетиката, могат да бъдат изяснени паралелно. Вече имаме постигнато споразумение за изключение от правото на ЕС за "Северен поток". Вярваме, че е възможно изключение (по правилата на ЕС за разпределението на собствеността, достъпа и таксите по преноса) да бъде допуснато и в новия процес по отношение на "Южен поток", посочва Газпром.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase