Симеон Дянков. Снимка: архив, Reuters
fallback

Бившият финансов министър Симеон Дянков, който в момента е ректор на Руската икономическа школа, обяснява пред руското издание „Коммерсант“ как е получил предложението за този пост.

„Всичко стана много бързо. През август тази година ми се обади членът на съвета на директорите на Руската икономическа школа, главният икономист на ЕБВР Ерик Берглоф, с когото сме работили заедно много години, и ми каза: „Това е много интересно за нас и може би ще е интересно и за теб. Може би бихме могли да го обсъдим?“ Тогава бях със семейството си на Черно море и отговорих: „Добре, може би на път от България за САЩ за ден-два ще намина в Москва“, разказва Дянков.

„Отидох. Поговорих с някои от членовете на съвета на директорите, след това с някои от преподавателите. Мнозина от тях аз познавам“, обяснява Дянков. И когато се върнал в САЩ, си помислил, че ще бъде трудно, но много интересно да се работи в Русия. Трудно, защото никога не бил работил в Русия и защото през тази година преподава Харвард. „Така че животът ми е много динамичен: семейството ми живее във Вашингтон, аз чета лекции в Харвард, а през останалото време се старая да бъда тук“, обяснява бившият ни министър.

Oще по темата

Сега в Русия Дянков има амбициозна задача.  "Руската икономическа школа е може би едно от петте най-добрите висши икономически училища в Европа. Но тук има още какво да се желае. Нашата цел е след три години Руската икономическа школа да се превърне в един от най-добрите икономически университети извън САЩ", казва той и добавя: „В САЩ има много икономически училища и с тях е трудно да си съперничиш, но на един следващ етап – това е напълно възможно“.

За класацията Doing Business Дянков посочва, че това е гид за правителствата, който не е ориентиран към бизнеса. Дянков обяснява, че в нея не може да бъде включена корупцията. „Невъзможно е корупцията да се включи в класацията, защото няма обективна методология по какъв начин тя да бъде измерена. Можете да оценявате, да кажем, задължението на политиците публично да декларират доходите и активите си. Но това е само малка част от темата, свързана с корупцията, а що се отнася до по-голямата част, никой, не само в  Doing Business, никой от икономистите и социолозите не е открил обективен начин за измерване на корупцията“, казва Дянков.

Затова той посочва, че ако се използва  Doing Business, то това е в посока как да се подобрят законите и да се регулира бизнесът. „Ако ви интересува корупцията, има други класации. Например индексът за възприятие на корупцията Transparency International“.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

55

Ивана

преди 10 години

Ние винаги поставяме нещата, които опоэнаваме в някаква вече съществуваща в мисленето ни поэната категория:-))) Ами какво да кажем эа финансово колониэираните страни ЧЛЕНКИ НА ЕС:-(((!!!

54

тити кака

преди 10 години

одобрението към постове, като на т.нар шоп показват колко лесно манипулируем е иначе много знаещия българин, дето нещо все изпецкан ходи. нищо не е по-страшно за нас от собствената ни тъпота, после идват чисто родните ни изомруди управляващи-мутри-милиционери и чак след това някъде на опашката са кастратите-империялисти и рубашните руси алкохолици. сами сме си виновни щото сме много прости и лесни. дянков бил икономист от световната банка и сега в москва щял да дава акъл.. мале мале

53

Анонимен

преди 10 години

абе *** докога ще обсъждате едно несъществуващо събитиетая никой не го брои за човек в русията камо ли и да има отношение към икономиката на русияна кака му кристалинка като представител на св. банка преди десетилетие путин и даде пътяслед като му близаха *** цял месецако някой си въобръзява че тоя пършивец може да помирише нещо свързано с икономиката им е обикновен ***

fallback