Снимка: Bulgaria On Air

Една трета от произведената храна в света се губи и коства загуби на световната икономика около 570 милиарда евро, сочи доклад на агенцията по храните на ООН. Количеството храна, коeто се изхвърля, е приблизително 1,3 млрд. тона, а Азия заема челното място.

Загубите на храна се равняват на БВП на Швейцария, заяви генералният директор на агенцията по храните Жозе Грациано да Силва. Според него подобна практика е напълно неприемлива предвид факта, че на ден гладуват 870 милиона души.

По думите на ръководителя на програмата за околна среда на Обединените нации Ахим Щайнер това е потресаващ феномен. Той призовава гражданите да предприемат индивидуални действия за справяне с проблема, тъй като огромното количество храна, което се губи, представлява сериозен потенциал за намаляване на броя на гладуващите.

Докладът на агенцията по храните на ООН сочи Азия като регионa, в който се изхвърля най-много храна. Общо 100 килограма зеленчуци на глава от населението се губят средно всяка година в индустриализираните региони – Китай, Япония и Южна Корея.

Произведената, но неупотребена храна заема 30% от обработваемата земя в света. Съществуват редица съвети с цел намаляване на разхищението на храна. Някои от тях са избягване на свръхпокупките, даряване на храна на уязвимите хора от обществото. Агенцията по храните също така подчертава важността от рециклиране на негодните хранителни продукти, което е по-добър вариант, отколкото изхвърлянето им на сметища.

Вижте видеото!

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase