Снимка: архив, Reuters

Неизвестни хакери в продължение на пет години са крали кодирани файлове на ЕС и НАТО, съобщи интернет изданието "И Ю обзървър", като се позова на съобщение на руската лаборатория за компютърна сигурност "Касперски".

При операцията, наречена "Червения октомври", са били откраднати по електронен път документи от посолства и правителствени и военни институции в 16 от 27-те страни от ЕС - Австрия, Белгия, България, Чехия, Кипър, Финландия, Германия, Гърция, Ирландия, Италия, Латвия, Литва, Люксембург, Португалия, Словакия и Испания. Засегнати са дипломатически и правителствени компютърни мрежи в Австралия, Иран, Израел, Русия и САЩ. Според "Касперски" този списък не изчерпва жертвите на "Червения октомври".

В Белгия, където се намират централите на ЕС и НАТО, са регистрирани 15 отделни незаконни прониквания в компютърни мрежи.

През последните пет години хакерите са теглили настолни и преносими компютри, сървъри и флаш-памети файлове, записи, които съдържали регистри на натиснатите клавиши на клавиатурата, списък на посещавани интернет сайтове.

Откраднати са списъци с адреси и телефони, история на разговорите и изпратени и получени кратки текстови съобщения от iPhone и смартфони на Nokia, както и други мобилни устройства с операционна система Windows Mobile.

В някои от случаите са били търсени файлове с разширения, които са били създадени със секретната криптираща програма Acid Cryptofiler, използвана в ЕС и НАТО, изтъква "Касперски" в доклад.

Хакерите са успявали да получат достъп и до файлове, които са били изтрити от потребителите, и са използвали програми за незаконно проникване в компютри, притежаващи свойството да се самовъзстановяват, след като бъдат засечени и изтрити.

Хакерите използвали т. нар. прокси сървъри в Австрия, Германия и Русия. Анализът, направен от експерти на "Касперски" на откритите в засегнатите компютри следи от хакерски програми, показват, че поне част от авторите на шпионските програми са руснаци и китайци - или че поне говорят руски или китайски език.

"Засега няма данни, че "Червеният октомври" е програма, спонсорирана от държава. Откраднатата от хакерите информация е очевидно от най-висока важност и съдържа геополитически данни, които могат да бъдат използвани от отделни държави. Такава информация може да се продава на онзи, който предложи най-много пари и тази "търговия" може да се върши с "клиенти навсякъде по света", твърди "Касперски в своя доклад.

Разследването на хакерската кампания започнало миналия октомври, след като на лабораторията били предоставени данни от информатор. Лабораторията е изразила благодарност на компютърни специалисти от Беларус, Румъния и САЩ за оказаната от тях помощ, посочва БТА.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase