Наводнена улица в Ню Йорк. Снимка: Reuters
fallback

Санди е сред десетте най-разрушителни урагани, опустошавали някога територията на САЩ, съобщи Франс прес, като се позова на интервю на президента на специализираната компания Екекат за телевизия "Блумбърг" Бил Киъг.

По оценки на експерти на Екекат преките и косвените щети от преминаването на урагана Санди по източното крайбрежие на САЩ се изчисляват на 30 до 50 милиарда долара, посочва АФП.

Големият интервал в оценката на загубите се дължи на факта, че засега не са известни косвените щети, понесени от предприятията от блокирането на тяхната дейност в пострадалите райони. Значителна част от тези щети ще бъдат включени в искове към застрахователните компании, посочва рейтинговата компания Фич Рейтинг.

За сравнение щетите, нанесени от урагана Айрийн през 2011 година, бяха оценени на 10 милиарда долара, а от Айк, който удари САЩ през 2008 година - на 20 милиарда долара за икономиката, припомня Екекат.

Oще по темата

Ураганът Катрина, който опустоши Ню Орлиънс през 2005 година,струваше между 40 и 66 милиарда долара за покриване на нанесените щети, превръщайки се в най-скъпото бедствие в историята на природните катастрофи.

Ураганът Санди може да означава забавяне на икономиката и поскъпване на бензина през идните месеци, макар че възстановителните работи могат да помогнат за смекчаване на икономическия удар, предаде Асошиейтед прес.

Стихията ще нанесе щети за 20 милиарда долара и ще доведе до загубата на още между 10 и 30 милиарда долара бизнес активност,според компанията Ай Ейч Ес глоубъл инсайт.

Това би могло да "изяде" около 0,6 процентни пункта от икономическия растеж на САЩ за тримесечието октомври-декември, твърди компанията.

Някои експерти са по-оптимистични в прогнозите си. Пол Ашуърт от Кепитъл икономикс твърди, че общият ефект върху икономиката вероятно ще бъде "много умерен".

Броят на жертвите на урагана Санди в САЩ е достигнал 34 души, съобщи ИТАР-ТАСС. Повечето от жертвите са от Ню Йорк - 15 души, които са загинали в резултат на паднали върху домовете или автомобилите им дървета.

Бурята остави без ток над 8 милиона домове, спря работата на 70 процента от петролните рафинерии по източното крайбрежие и нанесе неочаквани щети в района на Ню Йорк, който произвежда около 10 процента от американския брутен вътрешен продукт,посочва АП.

Санди започна да се придвижва на северозапад с фронт около 1300 км и застрашава да нанесе сериозни щети и в района на Чикаго, предаде ИТАР-ТАСС. В източните части на езерото Мичигън вече са били регистрирани вълни с височина до шест метра.

Скоростта на вятъра в района на Чикаго вече достига 100 км/час. Местните власти вземат извънредни мерки - крайбрежните улици са затворени, на жителите на града се препоръчва да не напускат домовете си, пише БТА.
 
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

55

30

преди 11 години

До 46Дано след това някой оцени тази загуба(за хората),но не вярвам(дано да греша).Най-много някой нормален продуцент да направи филм за тези хора........но ми писна да слушам(дори и в БГ-новините) на колко пари възлизат щетите,а хората..................... А тази статия да не мислиш,че са я измислили в БГ,коп-на ли са я от някой чужд сайт.........

54

30

преди 11 години

До 35Никой няма представа коя е нашата мечта.Толкова филми гледаме,че вече незнаем какво искаме,но пък за сметка на това твърдо сме решени да постигнем мечтата си,както се описва в книгата на Алеко Константинов(но не тази за пътуването до Чикаго).А колкото до другите супер сили,пак си прав,но те май не държат много да им слугуваме(поне за сега)

53

Анонимен

преди 11 години

Собственост няма да има ако няма държава. Тя затова е измислена държавата.

fallback