АЕЦ "Фукушима-1", март 2011 г. Снимка: архив, Reuters

Нивата на радиоактивен целзий в повечето видове риба, уловени край брега на Фукушима, не са спаднали една година след ядрената катастрофа - сигнал, че морското дъно или изтичане от повредените реактори вероятно продължават да замърсяват водата, съобщи Асошиейтед прес.

Макар и съдържанието на цезий-134 и цезий-137 в повечето риба, изследвана край североизточното крайбрежие на Япония, да е под допустимите за консумация граници, данни на японското правителство показват, че 40 процента от дънната риба като треска и камбала са замърсени над нея, пише Кен Бюслер от океанографския институт Удс хоул в сп. "Сайънс".

Кен Бюслер анализира изчерпателните данни, събрани от японското министерство на земеделието, горите и риболова, и установи, че нивата на замърсяване в почти всички видове риба не намаляват една година след бедствието от 11 март 2011 г., когато мощно земетресение и цунами повредиха охлаждащата система на атомната централа "Фукушима 1" и причиниха радиационно замърсяване.

Най-замърсената риба около Фукушима е уловена през август - 17 месеца след бедствието.

Най-вероятно радиационна вода от централата се просмуква в почвената вода и така достига до океана. Затова специалистите се опасяват, че тя ще заразява рибата повече от десетилетие.

Централата ще продължи да замърсява, докато не бъдат отстранени пукнатините и другите повреди в трите аварирали реактора, пише БТА.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase