Снимка: БТА
fallback

За отношенията ни с Америка няма значение кой е президент на САЩ, а кой е премиер на България. Около тази идея се обединиха участниците в дискусионния форум „Президентските избори в САЩ 2012: Поглед от София“, организиран от Американската търговска камара и Посолството на САЩ в България в навечерието на вота на 6 ноември.

„Отношенията между Съединените щати и България зависят много повече от българския премиер, отколкото от американския президент, защото в момента, който и да е български премиер получава едно великолепно наследство от последните 22 години“, коментира Соломон Паси, председател на Атлантическия клуб в България и бивш външен министър.

По негови думи пет пъти през последните 22 години България е била съюзник на САЩ във война. При това става въпрос за войни, които неизменно сме печелили - в Кувейт, Косово, Афганистан, Ирак и Либия.

„В хиляда и триста годишната история на България ние никога не сме имали друг такъв съюзник“, допълва Паси. „Тоест ние сме в позиция да искаме от Съединените щати. Колкото по-голям съюзник си, толкова повече трябва да искаш. И тук вече идва големият контраст между възможностите и реалностите.“

„Помислете си за визитата на Хилъри Клинтън в България“, продължава той. „Какво поиска българското правителство от нея – нула, абсолютна нула. Получихме едно потупване по рамото за успешната борба с трафика на наркотици, но дори не поискахме да се застъпят за нас за влизането ни в Шенген.“

„Когато ние преговаряхме навремето за членство в Европейския съюз (ЕС), не веднъж чукахме на вратата на американците с молба за помощ и те го правеха. Помислете си кои са големите стратегически проекти, които има между България и САЩ. Да не би да имаме проекти в ядрената или космическата сфера, в кибер сигурността или отбраната? Във всички големи стратегически области България отсъства. Не защото няма трамплин, не защото няма възможност да поиска тези неща, а защото няма самочувствието да ги поиска. Няма никакво значение, кой е американският президент. За материализиране на българо-американските отношения има значение, кой е българският премиер“, допълва Паси.

На международната сцена обаче, според Огнян Минчев от Института за регионални и международни изследвания, за различните проблеми свое предимство би имала, както администрацията на настоящия американски президент Барак Обама, така и тази на неговия съперник - републиканецът Мит Ромни.

Според него по отношение на Иран по-сполучливият избор е Обама. „България, както и целият останал свят, е заинтересована проблемът с иранската ядрена програма да се реши по мирен път, а не по военен“, коментира Минчев. „Ако стратегията на Обама бъде успешна, това е добре за всички.“

По отношение на Русия обаче по-сполучливият избор вероятно е Ромни, изтъква политологът. „Гъвкавостта, която Обама обеща на срещата на Г-8 е нещо, което не ми харесва. Колкото е „по-хард“ обитателят на Белия дом, толкова по-дисциплинирана към международното право е Москва.“

"Трети проблем, по който мен лично ми се струва, че нито Обама, нито Ромни са добре позиционирани, както политически, така и стратегически, е Китай", посочва Минчев. „Китай продължава да бъде търговски проблем за Америка, но все още не се е превърнал в геополитически проблем. Евразия и отношенията между Китай и Русия са ключови проблеми, които остават настрана, докато Америка е свръх фокусирана върху арабския свят“, допълва той.

Що се отнася до България Огнян Минчев подчертава, че „това, че битката между САЩ и Русия може да се води на българска територия е проблем на България и не е проблем нито на Русия, нито на Америка“. Ние позволяваме това да се случва, допълва той.

„Много важен е фактът, че между Съединените щати и Русия до ден днешен няма съгласие по нито един основен проблем на международните отношения – по отношение на Сирия, по отношение на Иран, по отношение на сигурността и други аспекти... Проблемът е в това доколко наистина една мега гъвкава политика от страна на Вашингтон ще доведе до по-голямо съгласие с Москва, отколкото една по-твърда политика на поставяне на ясни граници и на постигане на компромиси и споразумения, там където е възможно“, коментира Минчев.

„За България без съмнение най-добрият вариант е между Съедините щати и Русия да има максимално широка сфера на съгласие. Тогава и българската национална сигурност и българското развитие ще бъдат оптимални“, подчертава той.

„По отношение на Централна и Източна Европа обаче такова съгласие няма. България е заинтересована от това да бъде член на Европа, да бъде член на Западния съюз, докато Русия под ръководството на Путин очевидно не е заинтересована от това Централна и Източна Европа да остане стабилна част от Европа и Западния свят“, заключава Минчев.

Продължението на материала четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

50

Анонимен

преди 11 години

До историкАбсолютно вярно !

49

историк

преди 11 години

Какво ни даде Америка за 23 години - ПЕТ ВОЙНИ, па били те и "победоносни". Какво спечелихме от тях - абсолютно нищо, само загубихме! Какво ни даде сближаването с Русия - 50 години МИР! Здрава държава, развита икономика, високо жизнено равнище. Който има глава - да мисли...

48

555

преди 11 години

Никога не съм вярвал на US политиците . Те винаги лъжат - за всичко .Така е защото има много интереси там.ЛОШОТО е ,че и нашите мухльовци се учат от тях - че ги и подминаха по лъжи

fallback