Изненадващо са се стопили милиарди кубински долари, вложени в чужбина. Снимка: архив, Reuters

Внезапното изчезване на милиарди кубински долари, вложени в чужбина, поражда какви ли не спекулации, пише в. "Фигаро".

Три месеца преди изборите за президент в съюзника на Куба - Венецуела, кубинските банкови депозити зад граница са се стопили наполовина. Новината съобщи Кубинската централна банка, но без да посочи причините.

До септември 2011 г. кубинските авоари в чужди банки са били на стойност 5,64 милиарда долара, през декември 2011 г. са спаднали до 4,1 милиарда долара, а през март 2012 г. - до 2,8 милиарда долара.

Тенденцията е изненадваща, защото активите на Куба в чужбина през последните 10 години винаги отчитаха повишение.

Първата хипотеза е, че Куба прибира пари от чужди банки и ги съсредоточава в страната, защото е притеснена от евентуален обрат на изборите във Венецуела, от чийто петрол зависи силно.

Друга хипотеза е, че Хавана може би финансира кампанията по преизбирането на венецуелския президент Уго Чавес.

Според третата хипотеза Хавана се нуждае от пари в брой, за да финансира икономическите реформи, обещани от Раул Кастро.

Намаляването на кубинските авоари зад граница може да се дължи и на масово изтегляне на кубински пари от испански банки, оценени от Хавана като малко надеждни в условията на испанската дълговата криза.

Петата хипотеза е, че Хавана тегли пари от досегашните си задгранични сметки, за да ги внася в китайски банки и да улесни нарастващия стокообмен между Хавана и Пекин, допълва изданието, цитирано от БТА.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase