Снимка: архив, Reuters
fallback

Европейската комисия (ЕК) смята, че няма нужда от допълнително екологично законодателство за регламентирането на проучванията за шистов газ, поне докато те не достигнат търговски мащаби, съобщи онлайн изданието EurActive.com.

Според становището на ЕК дейностите, свързани с проучването за шистов газ, вече са предмет на европейските и на националните закони и наредби.

Въпросът за защитата на водите при сондажите, който беше повдигнат от противниците на шистовия газ, вече е обхванат в Рамковата директива за водите, Директивата за подземните води и Директивата за минните отпадъци, посочва се в доклад на белгийската адвокатска кантора Philippe & Partners, изготвен по поръчка на Еврокомисията.

Употребата на химикали при технологията за проучване пък е обхваната от регламента на Европейската общност по отношение на химикалите и тяхната безопасна употреба, посочва се още в доклада.

Кантората обаче е проучила законодателството в само 4 държави от Европейския съюз (ЕС) – Полша, Франция, Германия и Швеция, отбелязва изданието.

Експертите посочват в доклада си, че при достигането на търговски мащаби на дейностите, свързани с шистовия газ, ще са необходими по-обхватни действия на Европа за законова регламентация на процесите.

Още новини от Европа четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

15

......

преди 12 години

Не че Бойко не е за псуване, но вие в днес.бг се на*рахте. Псувахте го няколко месеца, че ще разреши проучването и добива(аз тогава ви пишек коментарчета, че трябва да има проучване без добив на този етап. Сега го забраниха и пак Бойко ще ви е виновен, че нямаме самостоятелен добив.....

14

Анонимен

преди 12 години

Срещу смехотворната забраната гласуваха 6 депутата: петима депутати от ДСБ Иван Костов, Иван Иванов, Екатерина Михайлова, Веселин Методиев и Асен Агов, и Михаил Михайлов от СДС.

13

Анонимен

преди 12 години

Все пак за да съм съвсем точен трябва да се спомена че в швейцарския кантон Фрайбург (с големина 1/100 от територията на България) се забранява добива на шистов газ по метода на хидроразбиване след като от 2008г се правят проучвания за шистов газ. Самите швейцарци се шегуват че населението на фрайбург нищо не губи забранявайки добива на шистов газ които не е открит след 3 години проучвания.

fallback