Снимка: Ройтерс

Лоялни на Муамар Кадафи сили и бунтовници от Източна Либия се изправиха едни срещу други в пустинен крайбрежен регион близо до ключови петролни терминали на 550 км източно от Триполи, предаде Ройтерс, като се позова на бунтовници.

Силите на Кадафи са се окопали с танковете си в покрайнините на Бин Джауад, който успели да превземат, а бунтовниците се оттеглили в Рас Лануф и се установили близо до града, в който има петролен терминал. Двата града са на 60 км разстояние един от друг.

"Сидер е под наш контрол. Силите на Кадафи не са се преместили", каза бунтовникът Хусам ар Рамахи. Сидер, подобно на други градове по крайбрежието като Рас Лануф, Зуейтина и Брега, има петролен терминал. Той се намира точно на фронтовата линия и не е възможно да се установи дали там има бунтовници, отбелязва Ройтерс.

При една от атаките в понеделник е била поразена кола със семейство в нея. Според очевидци вероятно един човек е загинал, посочва БТА.

Междувременно беше съобщено, че силите на либийския държавен ръководител Муамар Кадафи са нанесли във вторник нов удар от въздуха по бунтовници източно от град Рас Лануф, предаде Франс прес, като се позова на свой кореспондент.

Още по темата

От мястото в пустинята, където е паднала изстреляната от изтребител ракета, се издига сив пушек, който образувал гигантски облак. За момента не е ясно дали има пострадали хора и нанесени материални щети.

Пристанищният град Рас Лануф, където има голям петролен терминал, е най-предната база на либийските бунтовници в източната част на страната.

Силите на Кадафи нанесоха в понеделник два въздушни удара по Рас Лануф. Градът, който се намира на около 300 километра югозападно от бастиона на опозицията Бенгази, е под неин контрол от петък.

Противоречиви информации постъпват от либийския град Зауия - най-близкият до Триполи град, който премина под контрола на бунтовниците.

Според очевидец, цитиран от Асошиейтед прес, силите на либийския държавен ръководител Муамар Кадафи са си върнали контрола върху Зауия, на 50 километра западно от столицата.

Танкове и бронетранспортьори обхождат града и стрелят произволно по къщи, разказа той.

Цитираният очевидец, който успял да избяга от Зауия, каза още, че електричеството, телефоните и достъпът до интернет там са прекъснати. "Градът е в руини", допълни той.

Ал Джазира съобщи, че силите на Кадафи са започнали артилерийски обстрел на Зауия, предаде Ройтерс.

Катарската сателитна телевизия не даде подробности за атаката срещу града, който от дни е арена на ожесточени сражения между проправителствените части и бунтовниците.

Либия предлага международен екип от ООН, включително с представителство на ЕС, да разследва обстановката в страната.

Това съобщиха високопоставени източници от ЕС в Брюксел след края на техническата мисия, изпратена в Триполи в края на миналата седмица от върховния представител за външната политика и сигурността Катрин Аштън.

България е една от осемте страни от ЕС, които все още имат свои дипломатически представители в джамахирията, заедно с Кипър, Гърция, Румъния, Италия, Холандия, Малта и Унгария, уточниха източниците.

Те добавиха, че полетът на делегацията на ЕС и сигурността й в Триполи са били осигурени от италианското правителство.

Делегацията не е видяла нищо необичайно в Триполи, хората са били по улиците, не са се чували изстрели, не е наблюдавано необичайно поведение. Усещането е за затишие пред буря, коментира участник в делегацията, пожелал да остане анонимен.

Триполи предлага международна мисия под егидата на ООН и по възможност подкрепена от Брюксел да започне работа възможно най-скоро. Властите в джамахирията са уверили, че мисията ще може да посети всякакви места на територията на цялата страна, където и когато пожелае. Според местните власти подобно разследване ще изясни въпроса за отговорността за причиненото насилие.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase