Косовски албанци празнуват по улиците на Прищина решението на Международния съд в Хага. Снимка: БГНЕС
fallback

Малцина вярваха, че решението на Международния съд на ООН в Хага ще промени особено ситуацията около едностранно обявената независимост на Косово. И се оказа, че очакванията им са напълно илюзорни.

Магистратите начело с председателя на съда – японецът Хиаши Овада, обявиха, че действията на косовските управници отпреди две години и половина не противоречат на международното право. Тоест трябва да разбираме, че независимостта е легитимна.

Становището на съда обаче не е обвързващо. Тоест „сръбският” лагер може и да не се съобрази с това решение.

Не случайно сръбският президент Борис Тадич подчерта, че съдиите на ООН разглежда самият процес на обявяване на независимост, но йезуитски не взимат отношение по законността на самото отцепване на региона от територията на Сърбия. „Избягва се същността на въпроса”, посочи Тадич и обеща да отнесе въпроса до Общото събрание на ООН през септември.   

Oще по темата

Там Тадич със сигурност ще има много и силни поддръжници. Защото по силата на настоящето заключение на Международния съд териториалната цялост на множеството държави е под сериозна заплаха.

През последните две години редица високопоставени и уважавани дипломати се опитват да убедят международната общност, че случаят Косово е единичен, уникален, а не прецедент, който да предизвика ефекта на доминото.

Не така обаче мислят райони като Абхазия и Южна Осетия в Грузия. Или редица автономии в Руската федерация. Или турската част на Кипър. Да не говорим за баските сепаратисти, които веднага след решението на Овада и другите съдии ликуваха, че вече няма законови пречки в борбата им за независимост от Испания.

Щом може за Косово, може и за нас, категорични са те.

По тази причина едва 69 от 192 страни членки на ООН са признали независимостта на Косово. Сред тях са сили като САЩ, Великобритания, Германия, Франция, Италия, но огромното им желание веднъж завинаги да довършат започнатото с бомби преди 11 години не стига за убеждаване на всички в правотата на косовската независимост.

И от другата страна твърдо застават Русия, Китай, Индия, Иран, Венецуела и цели пет страни членки на Европейския съюз – Испания, Гърция, Румъния, Словакия и Кипър. Доста разнородна компания, която е със противоположни виждания и непреодолими различия по много въпроси. Но що се отнася до запазване целостта на териториите им всички са единодушни.  

По отношение на колебаещите се страни мнението на Международния съд на ООН може би ще наклони везните в полза на Косово. Но дори и така едва ли ще се стигне до необходимото мнозинство, за да се превърне пълното и безусловно признаване на този конфликтен регион за независима държава в необратим процес.

Хора с опит в дипломатическите игри в ООН отбелязват, че Косово ще се нуждае от подкрепата на най-малко 100 (че дори и повече) страни за световна легитимация. А към момента това число е доста далеч от реалността.

Така че реалност за 2-милионното население на Косово засега остават само мироподдържащите сили – 1900 полицаи, съдии, прокурори и митнически експерти от контингента на ЕС – Еулекс, и 10 000 натовски бойци от Кей Фор.  

Реалност остава и етническото напрежение между косовските албанци и сръбското малцинство от 120 хиляди души. Въпреки всички приказки за толерантност, интеграция и мултиетническо общество. Защото това са просто приказки. Балкански.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

150

ida

преди 13 години

kakvo o4akvahte ot hagada ostavi toz dete ubiec milo6evi4 na svoboda li i drugite srabski zverove mnogo qsno 4e 6te gi nakaje.to ne moje nqkoi da doide v i da ubiq celiq vi grad i da gi zakopae v edna qma i posle da hodi po ulicite i da mu hvarlqte cvetqpomislete kato govorite ne se naklanqite na edna strana kam sarbite ta nali na vremeto sled balkanskata voina sarbina kazal na bulgarina deka stapi srabski botu6 vra6tane nazad nqma i e zavzel zemi ot bg - i togava li sa bili pravi sarbite

149

Анонимен

преди 13 години

Представяте ли си Русия да почне да се доразпада, или Турция или някоя друга могъща държава? Да не говорим за по-малките като България, Македония и др. Не ми се мисли какъв нов световен ред ще настъпи. Тия където признават Косово нямат акъл.

148

Анонимен

преди 13 години

Представете си след време в България *** и турците са станали повече от нас българите и САЩ казват България ще стане Турция как ще се почуствате?Или понеже има много *** ни признават за независима държава ***.Нека си гледат техните проблеми американците и да не натискат всички страни да признават Косово

fallback