Снимка: БГНЕС

Наводненията намаляват след взрива на язовир "Каховка", но отломките, отнесени от река Днепър, превръщат черноморското крайбрежие на Одеса в "сметище и гробище за животни", според украинските власти.

"Много мини, боеприпаси и други експлозивни предмети се носят в морето и се изхвърлят на брега", каза украинското министерство на вътрешните работи на уебсайта си през уикенда, добавяйки, че граничните служители са наблюдавали "мора на рибата" в областта.

"Река Днепър се влива в Черно море, носейки много признаци на опустошенията, причинени от руснаците", казаха от министерството. "Последиците от екоцида са ужасни.".

Срутването на язовира в Южна Украйна на 6 юни е една от най-големите индустриални и екологични катастрофи в Европа от десетилетия. Катастрофата унищожи цели села, наводни земеделски земи, лиши десетки хиляди хора от енергия и чиста вода и причини огромни екологични щети.

Общо 2699 души, включително 178 деца, са били евакуирани от застрашените селища в района на Херсон след срутването, каза украинският ръководител на регионалната военна администрация Александър Прокудин в публикация в Telegram в събота.

Забранено плуване и риболов

 

Плуването и риболовът са забранени в региона и хората са посъветвани да пият само бутилирана или вносна вода, каза Прокудин.

Междувременно заради гръмотевичните бури и ветрове в неделя възпрепядства усилията на доброволците да извършват спасителни операции.

"Концентрацията на вредни вещества във водните проби е десет пъти по-висока от допустимата норма", каза Прокудин.

Прокудин каза, че площта на наводнените територии в Херсонска област е "намаляла почти наполовина", а средното ниво на водата е намаляло с 27 сантиметра до 4,45 метра. "Въпреки това „32 населени места на западния бряг на река Днепър все още са наводнени и 3784 жилищни сгради са под вода“,допълни той.

Прокудин също описа ситуацията на "временно окупирания източен бряг" като "критична".

"Сега там са наводнени 14 населени места. Руските власти не предприемат мерки за евакуация", обясни той.

Призиви за международна подкрепа

 

Развитието дойде след като украинският президент Володимир Зеленски призова за международна подкрепа за спасяването на жертвите от срутването на язовирната стена в окупираните от Русия райони на Украйна.

"Русия не предоставя реална помощ на хората в наводнените райони, които са под нейна окупация"
, каза Зеленски в нощното си обръщение в събота. "В окупираната територия е възможно да се помогне на хората само в някои райони – руските терористи правят всичко възможно жертвите на бедствието да станат възможно най-много. Руските обстрели продължават, дори в пунктовете за евакуация", каза Зеленски.

Украинският лидер по-рано обвини руските сили, че са стреляли по украински спасители, опитващи се да достигнат до наводнени райони в района на Херсон, които са под руски контрол.

"Ние настояваме и насърчаваме международните организации и международната подкрепа да дойдат в частта от Херсонска област, където сега са окупаторите", подчерта Зеленски в съботното си обръщение.

Украинският президент каза, че "над 3000 души вече са евакуирани в Херсонска и Николаевска области" след срутването на язовира – но това е само в "свободната територия под наш контрол".

В събота руското външно министерство публикува изявление, в което обвинява за срутването на язовира "методичните атаки на въоръжените сили на Украйна".

В него се твърди, че "редовните атаки" срещу Каховската водноелектрическа централа от украинските въоръжени сили "доведоха до унищожаването на нейните структури и неконтролираното изхвърляне на водата от язовир Каховка надолу по течението на река Днепър".

Дългообхватно въздействие

Въздействието на срутването на язовирната стена се усети далеч извън Херсонска област.

В допълнение към черноморското крайбрежие, в района на Днепропетровск, общините Марханец, Никопол, Покровск и Грушивка са частично оставени без водоснабдяване, съобщи уебсайтът на Министерството на вътрешните работи на Украйна в неделя, докато "цял участък от железопътна линия е разрушен близо до Никопол", според украинските железопътни власти.

В Николаев пътищата за достъп до село Афанасовка, където живеят 379 жители, са напълно отцепени, съобщиха от Държавната служба за извънредни ситуации на Украйна.

Междувременно, по време на посещението в Украйна в събота на канадския премиер Джъстин Трюдо, Зеленски предложи помощта на страната си в борбата с горските пожари, които погълнаха много части на Канада.

"Разбира се, няма да останем настрана от бедствието, пред което е изправена Канада сега", каза Зеленски. "Масивни горски пожари, колосални екологични загуби и заплахи за хората… Украйна е готова да помогне за гасенето на пожари, ако Канада се нуждае от такава международна помощ."

"Нашето украинско разбиране за международни отношения е именно в това, че винаги трябва да се грижим един за друг, когато има нужда от подкрепа. И наистина помогна", каза Зеленски

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase