Снимка: БГНЕС
fallback

В речта си в четвъртък китайският президент Си Дзинпин отново заяви, че Китай се противопоставя на едностранните санкции и "юрисдикцията на дългата ръка", без да споменава пряко наказателните действия на Запада срещу Русия заради нахлуването ѝ в Украйна.

Китай многократно е критикувал западните санкции, включително тези срещу Русия, но също така е внимавал да не предоставя помощ на Москва, която би могла да доведе до налагане на санкции на Пекин, предаде "Ройтерс".

Във видеоречта си пред годишната среща на Форума за Азия в Боао, който се провежда на южния китайски остров Хайнан, Си предупреди, че икономическото "откъсване" и тактиките за оказване на натиск, като например прекъсване на веригите за доставки, няма да дадат резултат.

Oще по темата
"Китай би искал да предложи инициатива за глобална сигурност", която да поддържа "принципа на неделимост на сигурността", заяви Си.

"Трябва да отстояваме принципа на неделимост на сигурността, да изградим балансирана, ефективна и устойчива архитектура на сигурността и да се противопоставим на изграждането на национална сигурност въз основа на несигурността в други държави."

Русия настоява западните правителства да спазват споразумението от 1999 г., основано на принципа за "неделима сигурност", според който никоя страна не може да укрепва собствената си сигурност за сметка на други.

Китай и Русия стават все по-близки и Китай отказа да осъди руското нахлуване в Украйна, което Москва нарича "специална операция". Китай обвини за кризата в Украйна разширяването на НАТО на изток.

Си заяви, че са необходими усилия за стабилизиране на световните вериги за доставки, но също така заяви, че китайската икономика е устойчива и че дългосрочната ѝ тенденция не се е променила.

Икономиката на Китай е изправена пред насрещни ветрове от въздействието на агресивните й усилия за спиране на разпространението на COVID-19, особено в икономическия й център Шанхай. По време на речта Си не спомена кризата с пандемията в Китай.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

29

Паню Баирски

преди 2 години

Китайците винагиса били жалки и подли двуличници - всички трябва да ги отхвърлят и да ги гонят като мръсни котета.

28

Кире

преди 2 години

Абе тука всякакви мъпети се изказват хвалебствено за някакви държави, в които самото население не иска да живее и гледа да емигрира към западна европа и САЩ. Чудя се защо ли стоят тук, а не отидат да живеят в тези велики държави като им харесва. Оф, верно бе, там не могат да пишат проостотии?

27

Анонимен

преди 2 години

Русия вика "Никоя страна няма право да увеличава собствената си сигурност за сметка на друга" междувременно искат увеличаване на собствената си сигурснот, като са сигурни, че всичките им съседи няма да увеличат тяхната. Тоест Русия иска увеличаване собствената си сигурност за сметка на всичките си съседи, защото се пocиpaт от страх да не би бякой да се съюзи със САЩ. Ами съседите ви нямат ли право на сигурност от вас? Или само вие имате право на сигурност от САЩ? Това важи и за Китай!

fallback