Снимка: БГНЕС

По време на последните преговори Украйна предложи да стане неутрална, ако получи адекватни гаранции за сигурност от западните държави, изоставяйки стремежите си да се присъедини към НАТО. Но тези ходове ще изискват изменение на конституцията или референдум, нито едно от които не може да бъде направено във военно време, казват анализатори.

Какво е неутралност?

Според международното право една държава е неутрална, ако не се намесва в ситуации на международен въоръжен конфликт с участието на други воюващи страни. Тя не може да позволи на воюваща страна да използва нейната територия като база за военни операции, да заема страна или да доставя военно оборудване.

Какво каза Зеленски?

Президентът Владимир Зеленски призна на 15 март, че Украйна не е в състояние да се присъедини към НАТО.

"От години чувахме, че вратата е отворена, но също така чувахме и че не можем да се присъединим. Това е истината", каза Зеленски в изказвания, разглеждани като изоставяне на стремежите на Украйна да се присъедини към НАТО и считани от някои украинци за неприемлива отстъпка.

По време на мирните преговори в Турция във вторник украинските преговарящи заявиха, че Киев е готов да приеме неутралитет, ако по силата на международно споразумение западни държави като Съединените щати, Франция и Великобритания предоставят обвързващи гаранции за сигурност.

Стремежът на Украйна да се присъедини към НАТО обаче е записан в конституцията на страната, която не може да бъде променяна по време на военно положение, както е в сила в момента, или по време на извънредно положение.

Може ли Украйна да промени конституцията си?

Всяка промяна ще изисква одобрение на мярката от 300 от 450 депутати в две отделни парламентарни сесии, след което ще бъде одобрена от конституционния съд.

"Днес няма 300 гласа, но ако конфликтът продължи и видим, че НАТО не помага, мненията могат да се променят", каза украинският политолог Владимир Фесенко. "Разочарованието на Зеленски от недостатъчната помощ от НАТО променя общественото мнение. За нас НАТО е най-простата и най-малко болезнена отстъпка."

Какво искат украинците?

Според последното проучване, проведено от социологическата фирма Rating по-рано този месец, 44% от украинците смятат, че страната им трябва да се присъедини към НАТО, което е спад от два процентни пункта от анкетата, направена през февруари преди началото на руската инвазия.

Около 42% смятат, че Украйна трябва да продължи да си сътрудничи с НАТО, но не и да се присъединява.

"Украйците искат да се присъединят към НАТО, но ако Европа предложи членство в ЕС и предложи финансов пакет за възстановяване на Украйна, дебатът за НАТО може да бъде забравен за известно време", казва Николай Давидюк, базиран в Киев политически анализатор, пред The Guardian. "Ако Великобритания, Франция и Съединените щати – три ядрени сили – предоставят гаранции за сигурност, такъв съюз би бил по-силен от интеграцията в НАТО."

Украинските преговарящи в Турция във вторник сравниха гаранциите за сигурност, които искат, с член 5 от Договора за НАТО, според който членовете се съгласяват да се защитават една друга в случай на военна агресия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase