Снимка: БГНЕС
fallback

Регистриран е радиационен скок около атомната електроцентрала в Чернобил. Данните от станциите за наблюдение показват, че нивата на радиация са се увеличили около 20 пъти в четвъртък.

"Около реактора обикновено получавате доза от около 3 единици (наречени микросиверти) на всеки час – тя е скочила до 65", обяснява експертът по ядрени материали от Шефилдския университет проф. Клер Коркхил. "Това е около пет пъти повече, отколкото бихте получили на трансатлантически полет."

Най-вероятното обяснение, казва тя, е увеличеното движение на хора и превозни средства в зоната за изключване на Чернобил от 4000 квадратни километра, която е издигнала радиоактивен прах, който обикновено е необезпокояван на земята.

Размириците около вече неработещата атомна електроцентрала са тревожни, но повторението на ядрената катастрофа от 1986 г. според експертите е изключително малко вероятно.

"Радиоактивността се е разпаднала значително оттогава и нещото, а това, което я е освободило тогава, е огромен пожар", обяснява проф. Коркхил.

Много по-голяма загриженост предизвиква всякакви бойни действия в близост до другите работещи ядрени реактори на Украйна.

Експертът по ядрена политика Джеймс Актън написа в четвъртък, че "Чернобил е в голямо необитаемо пространство. Другите реактори на Украйна не са изолирани по подобен начин."

"Освен това голяма част от горивото в тези други реактори е значително по-радиоактивно от горивото в Чернобил", добавя той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

14

Анонимен

преди 2 години

Не знам какво, как и къде гледаш. Според EURDEP, пунктА в Брагин, Белорусия е отчетливо оцветен в някаква идея по-тъмно синьо, което по скалта отговаря на стойности между 300 и 500 nSv/h. Другите наблюдателни пунктове в Беларус са в цвят отговарящ на по-ниски стойности. Пак там в сайта, има една камара обяснения, изложената информация, ангажиментите към ранното предупреждение и т.н., но освен гледане си иска и четене :)Георги Котев, лека му пръст, с малко думи обясняваше разбираемо тези работи

13

До факт

преди 2 години

Тогава що преди 35-6 години едни герои дадоха живота си само и само да го запечатат? Надявам се правиш тънката разлика между неработещ аварирал реактор и затворен поради отпадане на технологията, изчерпване на есксплотационния живот и т.н...

12

факт

преди 2 години

Дори умишлено да се взривят неработещите реактори,няма да има сериозни последствия.Истинският проблем е сигурността на работещите АЕЦ-както е отбелязал експертът.

fallback