Снимка: Pixabay
fallback

Най-горещото нещо в глобалната икономика е стара класика. Този любимец на пазара се радва на завиден растеж и засмуква капитали от цял свят. Той притежава оживен пазар на труда и валута, която не е просто запас от стойност, но все повече се възприема като възходящ стратегически актив. И това не е Китай от миналото.

Щастливата страна са САЩ, място, за което толкова често се казва, че е на ръба на залеза поради различни причини като големите дефицити, еврото и привидно неумолимото изкачване на Китай към икономическо надмощие. Многобройни заплахи се провалиха или се оказаха преувеличени. Не може да се отрече, че през последните няколко години се наблюдава голяма промяна в начина, по който се оценяват относителните силни и слаби страни на двете. Засега икономиката на САЩ е в добро състояние, както показват няколко нови доклада. Може би най-голямата заплаха не идва отвън, а отвътре.

Терминът де-доларизация е модерен през последните години. Това е съдържателен начин да се опише разочарованието от долара, отчасти поради санкциите срещу враговете на Вашингтон. Гледано цинично, това е наследник на обезценяването на долара, лозунг на консерваторите в годините непосредствено след колапса на Lehman Brothers Holdings Inc., когато Федералният резерв предприе масови облекчения. Сривът на долара не се случи тогава и не се случва сега, според данни на Международния валутен фонд.

САЩ привлякоха почти една трета от инвестициите, преминали през границите след избухването на пандемията, значително увеличение от средното ниво преди Covid от 18%, показват данните на МВФ. Делът на Китай се понижи до 3%, малко по-малко от половината от това, което беше през десетилетието до 2019 г. Това съвпада с данните от Пекин: Чуждите инвестиции се забавиха за четвърти месец през април и са намалели с 36% спрямо същия период година по-рано.

Някога процъфтяващата индустрия, която изготвяше графици кога Китай ще изпревари САЩ, замлъкна. В голям глобален преглед Capital Economics предвижда, че САЩ ще бъдат доминиращи за известно време. Тази преценка се основава на първостепенната роля на долара, размера и обхвата на капиталовите пазари в САЩ, изобилието от природни ресурси и, във време на намаляваща раждаемост, стабилно разширяване на работната сила.

Възможно ли е това заключение да се стигне по всяко време? Напълно възможно, но жизненоважните съставки са водеща позиция в изкуствения интелект и повторно потвърждение на финансовата мощ. „Ако погледнете само чистото икономическо господство, Китай не се е доближил до САЩ и не смятаме, че някога ще го направи“, ми каза Дженифър Маккеоун, главен глобален икономист на фирмата. „Има голяма промяна в мисленето около това. Икономистите стигат до мнението, че моделът на Китай просто не е устойчив."

Цялата статия може да четете на Bloomberg TV Bulgaria.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

197

До Някой

преди 3 дни

Да, прав си. Ама не съвсем. Технологиите се развиват и нови технологии заемат място на старите. А Китай доказа че има ресурси да създава нови технологии патентите за които вече не са американска собственост. Така стана с Андроид... така стана и с патента на САЩ за процесорите.... и много други. Скоро САЩ ще се окажат с куп стари и нерентабилни патенти. От години в Америка отиват само черрни и кафеви нискоинтелигентни потребители на социалните помощи. Умните хора си заминават.

196

Някой

преди 3 дни

Печели онзи, който държи патентите за технологии и продукти, които всички искат да купят.Собственика на патента получва лъвкия дял - 50%, следващият 25%, после 12.5 и т.тн. Този който държи ноу-хауто, има най-силната валута, защото срешу нея се продават технологиите. Освен това, съвременните технологии все по малко се нуждаят от работна ръка - заради изк. интелект. Това не е добре за многобройните нации.

195

До Зозо

преди 3 дни

Зозо, не знам накъде отиват и какво ядат страните от БРИКС, но съвсем скоро троцкистите от ЕС "узакониха" яденето на бръмбари и щурци, и понеже са си бюрократи, веднага разпоредиха това съдържание да се отрази по етикетите на храните. Честно казано аз предпочитам месото, млякото, плодовете и зеленчуците от комунистическите времена, отколкото ГМО продуктите и насекомите които ни препоръчват днешните комисари.

fallback