Снимка: БГНЕС
fallback

САЩ заплашиха, че ще повишават митата върху вноса на европейски автомобили, след като премиерът на Обединеното кралство Борис Джонсън заяви, че няма да се откаже от плана си за налагане на данъци върху американските дигитални компании, като Google и Facebook, пише британското издание The Independent.

Министърът на финансите в администрацията на Тръмп Стивън Мнучин заяви че страната му обмисля налагането на ответни мита, в отговор на това, върху автомобилната индустрия, пише "Фокус".

Неговият британски колега Саджид Джавид обаче заяви, че данъкът от 2% срещу технологичните гиганти ще бъде въведен през април въпреки всичко, и ще остане в сила, докато не бъде постигнато споразумение по въпроса между двете държави.

В свое изявление по време на Световния икономически форум, който се провежда в швейцарския курорт Давос, Мнучин заяви, че Доналд Тръмп ще се опита да обсъди с Джонсън въпроса и заяви, че двамата имат „чудесни взаимоотношения“.

Вашингтон и Париж в крайна сметка се разбраха, след като по-рано между тях избухна подобен конфликт, свързан с плановете на президента на Франция Еманюел Макрон да въведе подобни данъци в своята страна, на което Тръмп отвърна със заплахи за мита върху вноса на вино и сирене.

„Бяхме много ясни за това, че смятаме данъците върху дигиталните (компании) за дискриминационни“, каза той.
„Международните проблеми свързани с данъци са много сложни, отнемат много време да бъдат решени и ако хората искат просто да налагат избирателни данъци на нашите дигитални компании, ние ще обмислим да наложим избирателни мита на автомобилните компании“, добави той.

Великобритания беше помолена да отложи въвеждането на тези данъци от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), която призова да бъде отделено повече време за решение на въпроса.

Но много други държави също обмислят налагането на подобни такси, за да се подсигурят, че най-големите дигитални компании в света плащат такси на страните, където те имат влияние и в които на практика работят, вместо само на държавите, в които са базирани. По-рано компанията Google беше намесена в скандал, свързан с пренасочване на приходите си в британската отвъдокеанска територия Бермуда, в опит да избегне плащането на високи данъци.

Джавид от своя страна заяви на форума, че Великобритания ще продължи с плановете си и ще наложи данъците.
„Това е важно, както казахме, след като внесохме (предложението) в парламента и го гласувахме – това е пропорционален данък“, каза той.
„Това е данък, който е умишлено създаден като временен такъв, така че той ще бъде отменен веднага, след като се стигне до международно решение“, уточни Джавид.

Тази ситуация идва малко преди САЩ и Великобритания да започнат преговори за търговско споразумение, което да влезе в сила след Брекзит, и то по същото време, когато ще се водят подобни разговори и между Европейския съюз и представителите на Лондон.

Джавид настоя, че търговската сделка с ЕС може „абсолютно“ да бъде завършена до края на 2020 г., поне по въпросите със стоките и услугите, въпреки притесненията от Брюксел, че това е твърде сложна процедура, която няма как да бъде приключена за 11 месеца.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

19

Анонимен

преди 4 години

Някои знае ли какви са Търговските взаимоотношения между България и САЩ!?Отавете сделката с самолетите защото тя е просто политическо подмазвачество

18

Анонимен

преди 4 години

Лоша работа сега къде ще изнасяме произведените в България от фолксваген автомобили!

17

Анонимен

преди 4 години

Икономически протекционизъм, за едни е забранена практика, за други може. Изолация си просят сащяните

fallback