Джеймс Коми. Снимка: Reuters

Седмици след като беше описан от президента Доналд Тръмп като "чалнат", бившият директор на ФБР Джеймс Коми умело обрисува конфронтацията си с президента като сблъсък между законовите принципи, залегнали в основата на американската демокрация, и един користен, себелюбив политик, който не ги признава, а още по-малко се придържа към тях, отбелязва в редакционна статия в. "Ню Йорк таймс".

Свидетелствайки под клетва пред сенатската комисия по разузнаване, Коми ясно показа, че не е имал доверие в почтеността на президента. Защо? Поради "същността на този човек", каза той. Сблъсквайки се за първи път в кариерата си с непочтен президент, Коми започнал да си води подробни записки от всеки разговор с Тръмп.
"Честно казано, се притеснявах, че той може да излъже за характера на срещата ни", каза пред комисията Коми.

Бившият шеф на ФБР заяви, че е бил уволнен заради разследването за руска намеса в американските избори. Заклеймявайки опитите на Русия да опетни американските демократични институции, Коми може би говореше и за поведението на Тръмп.

Още по темата

Със сдържан гняв Коми окачестви изказвания на Тръмп от миналия месец, че във ФБР царял хаос и че директорът му бил изгубил доверието на служителите си, като най-обикновени лъжи.

В отговор на свидетелствата под клетва на един публично оскърбен достоен служител на закона пресслужбата на Белия дом, чиято собствена надеждност е под въпрос, се ограничи с това да отбележи вяло, че президентът не е лъжец.

Коми заяви, че мисията на ФБР е да защитава американския народ и да брани конституцията на САЩ. Да се надяваме, че принципите, които той формулира и към които се придържа, ще ръководят и това разследване занапред, отбелязва всекидневникът.

В свидетелските показания на Джеймс Коми нищо няма щастлив край, гласи заглавие на статия във в. "Вашингтон пост". Вчерашното изслушване представи натрапчив образ на моралист, влязъл в сблъсък с човек на сделките. Личните етични дилеми на Коми сега са вплетени в политическата история на страната. Случващото се има потенциал за върховна драма - печелещ време етичен човек се среща с аморален булдозер. Историята не приключи щастливо за Коми - нито, както изглежда, за страната, отбелязва вестникът.

В състезанието по доверие с Доналд Тръмп Джеймс Коми е очевиден победител, пише в. "Лос Анджелис таймс". Въпреки че подготвеното от него изявление беше публикувано и прочетено от милиони американци ден по-рано, свидетелските показания на Коми пред комисията по разузнаване в Сената бяха сензационни, приковаващо вниманието и отчайващи.

Той не само заяви, както се очакваше, че президентът Тръмп нееднократно е искал от него лоялност и е настоявал да прекрати разследването срещу бившия съветник по националната сигурност Майкъл Флин, а каза пред комисията, че си е водил подробни бележки от разговорите им, тъй като откровено се безпокоял, че Тръмп може да излъже за тях впоследствие.

Проблемът за Тръмп е, че Коми е опитен държавен служител с репутация на човек с висока нравственост, докато самият Тръмп е човек, свикнал да извърта, чиято кампания сега се разследва не само от две комисии в Конгреса, а и от специален прокурор, чийто мандат може да обхване и обстоятелствата около уволняването на Коми, подчертава вестникът.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase