Снимка: urbanpeek.com

Шефшауен е град в северозападната част на Мароко. Той е известен със своите сини къщи и сгради – традиция, която идва от еврейското население, което някога обитавало града.

Шефшауен е основан през 1471 година като малка крепост (тя съществува и до днес), с която трябвало да се предотвратят португалските нашествия в северната част на Мароко.

След падането на Гранада през 1942 година се появява вълна от мюсюлмански и еврейски бежанци, идващи в Мароко. Тази инвазия донася на Шефшауен особения андалуски архитектурен стил, включително керемидени покриви, висящи балкони и дворове. Калдъръмените улички на града представляват красив син лабиринт.

Шефшауен е затворен за всички чужденци, специално за християните, до началото на испанската окупация през 1920 година. Днес градът е популярна туристическа дестинация заради близостта си до Танжер. В него са ситуирани около 200 хотела, които посрещат летния наплив от европейски туристи.

Шефшауен също така е център за производство на хашиш. Посетителите трябва да бъдат внимателни, защото има така наречените фалшиви водачи, които предлагат продажба на хашиш или разходка до крайбрежната алея, където всъщност показват къде се отглежда опиатът. Макар много местни жители да пушат хашиш, туристите трябва да се въздържат, защото може да бъдат арестувани и дори съдени.

Шефшауен също така е популярна дестинация за пазаруване за много европейски туристи, тъй като градът предлага някои местни занаяти, които не се срещат никъде другаде в Мароко. Памучните одеяла и вълнените дрехи са сред основните занаяти, въпреки че други известни са произвеждането на кожени изделия и мебели от кедрово дърво.

Влезте в галерия на Tialoto.bg и се насладете на синята  перла на Мароко.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase