Вижте още от Атина

Бели и ниски къщи, палми и много маслинови дръвчета. Това е първото впечатление от Атина.

Ако я погледнете от високо, примерно от хълма на Акропола, ще си кажете, че този град не се е променил на йота за последните 2500 години.

Няма спор, от всички балкански столици Атина е най-впечатляваща. Не само с древногръцките си останки, а по принцип. Не прилича на средностатистическа европейска столица, а на древен град, който по случайност е намъкнал одеждите на цивилизацията. Като добавим и православните църкви на фона на храмовете от времето на Платон, гледката и впечатленията стават все по-еклектични.

Хубавото на Атина през есента е, че е приятно топла. Е, през лятото прилича на изгорял кефал, но пък атиняни са корави хора и са измислили доста начини за справяне с жегата – климатици, включително в градския транспорт, щори, вентилатори с вода, така че се преживява.

Атина всъщност не е кой знае колко далече – на около 1000 км от София. Можете да стигнете с рейс, влак и самолет. Може и с колело и каруца, но не е препоръчително. Най-удобно и най-евтино е да стигнете с влак спално купе.

Цената е 160 лв. за двупосочен билет, вагоните са гръцки (но всъщност произведени в Будапеща) и сравнително нови, което ви гарантира доста комфортно пътуване за не кратките 14 часа.

Атина притежава чудесен градски транспорт. Градът подобри доста инфраструктурата си заради Олимпийските игри през 2004 г. и атиняни наистина се придвижват бъзро с градските превозни средства.

Метрото ходи до летището, гарата, центъра и пристанището Пирея, има 4 лини – жълта, червена, синя и зелена. Билетчето струва 80 евроцента и важи за час и половина (цели 90 минути), като през това време можете да го ползвате в комбинация с какъвто и да е транспорт – метро, тролей, трамвай, рейс. Би могло и за хеликоптер, ако беше включен в градската мрежа. Картата за 24 часа е 3 евро, а тази за седем дни и нощи – 10 евро.

Маркирайте си винаги билета, тъй като гръцката контрола на се шегува и не се оставяйте да бъдете заобиколени от 10 гневни чичковци или какички, които без жал ще ви одрусат с почти 70 евро глоба.

По-добре не наемайте кола, защото трафикът е ужасен – нещо, с което Атина е печално известна. На мен лично обаче софийските задръствания ми се виждат доста по-гадни, което не говори никак добре за нашата столица. Ама то какво ли говори добро за нея, но това е друга тема.

След като сте стигнали, трябва и някъде да спите. Вариантите за нощувка са най-разнообразни. Просто се разровете в мрежата и си изберете вашето място - хотел, хостел, квартира на разменни начала. Четете препоръките на хората, които са били вече там.

В центъра на града има хостели, които предлагат нощувка и закуска срещу 25 евро на човек, а и имат самостоятелна баня и тоалетна, което си е истинска находка.

Относно градската среда има интересни съвпадения. Кой каза, че Атина и София не си приличат? Приличат си, разбира се. И в Атина, както и в София, може да се видят доста бездомни кучета. В четиримилионния мегаполис опашатите бездомници са около 7000 по данни на общинските власти.

В гръцката столица обаче останалите без подслон четириноги не се разхождат на глутници и не приличат на болни от бяс върколаци. Атинските лаещи безпризорни са прилежно кастрирани, обезпаразитени и се излежават като преяли тюлени на слънцето. Така че опасност да бъдете изядени няма.

Ако решите да пазарувате из Атина, а българите винаги го правят, вашите улици са Stadiou и Ermou. Отправната ви точка е площад “Синтагма” – там е и едноименната спирка на метрото, и почвате да обикаляте. Спокойно – имената на улиците са изписани и на латински, така че няма да ви се налага да четете разни епсилони и омеги и да се чудите кое как по дяволите се чете.

Както в повечето европейски градове, цените на дрехите и обувките са по-ниски от тези у нас. Невероятно, но факт.

Освен това в Атина са стъпили отдавна вериги сравнително евтини марки дрехи и аксесоари, които още не са отворили у  нас – Zara, H&M, Sfera и Bershka (собственост на Zara). Ако уцелите разпродажба, направо сменяйте гардероба, за 100 евро ще накупите дрехи за цял сезон.

За хората с по-изтънчен вкус има и по-елитни марки, а също и много аутлети, в които има интересни дрехи с наистина намалени цени.

Ако сте запалени по моловете, се метнете на зеленото метро в посока Кифиса и отивайте в Mall of Athens. Наблизо е и Олимпийският стадион, така че разгледайте и него – целият комплекс е уникален.

И ако шопингът ви е изтощил, можете да обикаляте забележителности. Вижте Акропола, просто като задължение. Вземете си железните нерви и 12 евро. Толкова струва билетът. Ако улучите последния уикенд на септември, входът ще ви излезе без пари. Само тогава за съжаление.

Тълпите да видят останките са безчет. Може да се наслушате на всякакви езици. Всъщност да гледате хората, които се суетят около купчина заградени отломки, е по-забавно, отколкото камънаците.

Недейте да пипате нищо. То и без това, ако пипнете, ведна се чува глас на английски с тотален гръцки акцент Don’t touch като “ч”-то си е истинска забава и смес от фъфлене между ч, ц, ф и с. Гласът идва от устите на разни лели и каки, които изведнъж се оказват на местопрестъплението и ви гледат назидателно.

Ако ви е забавно, можете да посягате и да пробвате колко пъти някоя уредничка ще изфъфли “Донт тъч (с, ф, ц)”. Все пак недейте, защото може да ви глобят за обида на културното наследство.

След Акропола вижте Агората, което си е нещо като древногъцки пазар, но не съвсем. И без това е наблизо. Пътят ви минава през едни доста хлъзгави камъни, така че внимавайте как стъпвате, за да не се търкулнете по хълма надолу и да отнесете гръцките светини с все целия Акропол.

Ако не ви мързи, се разходете до Пирея, метрото ще ви докара директно дотам. Може да се метнете на някой ферибот и да си направите обиколка из островите – не е лоша идея.

Около Акропола има доста места за хапване, но цените там, естествено, са по-солени. Пазете се от джебчии, доста мъже също крадат, така че си гледайте личните вещи.

Вечер трябва да отидете на бузуки бар и да ядете морска храна. Лично на мен гръцката кухня ми е най-вкусна от всичко, което съм ял в цяла Европа. Така че се натъпчете като за последно.

Общо взето, гръцката столица не спи. Затова се отдайте на нощни забавления, направо ще е грехота, ако си легнете в 22,15.

Кварталът за забавления е Псири, който е окупиран от младите гърци. Намира се до Плака, който пък е владение на туристите заради Акропола.

За да стигнете до Псири, трябва да слезете от метрото на Монастираки и да се ориентирате наляво по Ermou.

На самия площад Монастираки има няколко заведения за бързо хапване, в които можете да ядете сувлаки, това е гръцкият дюнер, или тост сандвичи на цени от 3 до 5 евро.

Гърците правят хубаво капучино, а има и турско кафе, което наричат гръцко.

А иначе Атина е толкова космополитна, че не се знае с кого ще си тръгнеш вечер. Може да е испанец или пък финландка. Хостелът, в който бях, беше собственост на две финландки и две португалки. Да живее разнообразието. Калиспера*, Атина! И приятно прекарване.

*Добър вечер (от гръцки език)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase