Снимка: Twitter
fallback

Турист бе блокиран на стъклен мост в петък в курорт в провинция Дзилин в североизточната част на Китай, след като  конструкцията бе повредена от буря. Това предизвика опасения сред обществото относно безопасността на нарастващия брой стъклени мостове в цялата страна.

Няколко парчета стъкло от моста с височина 100 м бяха издухани от пориви на вятъра със скорост до 150 км / ч около 12.45 ч. в планината Пиян в град Лонджинг, според градското правителство.

В рамките на съвместните спасителни усилия на пожарникари, полиция и горскостопански и туристически персонал, мъжът, който е бил блокиран на моста, успешно е свален на сигурно място в 13.20 часа. Той е откаран в болница и получава психологически консултации.

Въпреки че няма съобщения за жертви, инцидентът предизвика много дискусии онлайн, най-вече в китайската социална мрежа Weibo.

"Точно затова не смея да стъпвам по мостовете от този тип", пише потребител на име Вадетиан.

"Колко често мостът се подлага на поддръжка?",  пита друг.

Стъклените мостове стават все по-популярни в китайските планински курорти като начин за привличане на туристи, търсещи новости и приключения.

Според списание Earth, публикувано от Геологическия музей на Китай, най-малко 60 стъклени моста са били построени в цялата страна към края на 2016 г.

В планинските провинции като Дзянси, Хунан и Юнан, стъклените мостове са особено разпространени. Най-известният е в Zhangjiajie, туристическа дестинация в Хунан, където мост с дължина 430 метра и ширина 6 метра виси на 300 метра над земята между две стръмни скали.

"Толкова много мостове от стъкло са построени през последните години и са много популярни сред туристите. Но как можем да гарантираме тяхната безопасност?" попита потребител с фамилия Ли, който е идентифициран като лекар в провинция Съчуан в югозападен Китай.

Някои местни власти вече са публикували насоки за предотвратяване на потенциалните опасности. През 2018 г. провинция Хъбей в Северна Китай публикува технически стандарти за стъклени мостове и пътеки в живописни райони, предоставящи конкретни насоки за материали, местоположение, дизайн, конструкция, както и използването на такива мостове и пътеки.

Например стъклените мостове не трябва да се изграждат в райони с висока сеизмична активност и трябва да бъдат затворени по време на лошо време и природни бедствия, а броят на пешеходците на такива мостове и пътеки да бъде ограничен до не повече от трима души на квадратен метър.

Мостът в планинския курорт Пиян вече е затворен. Градското правителство на Лунцзин ще извърши цялостна проверка на безопасността на всички туристически атракции, а по случая е в ход разследване.

Someone was trapped high up on a suspended glass walkway at a scenic spot in north east China yesterday when high winds caused glass panels to fall out around them. They were eventually able to climb to safety. pic.twitter.com/0vkFHasyWh

— Matt Knight (@MattCKnight) May 8, 2021

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

48

1000евро-ха-ха

преди 2 години

Аз пък много пъти съм ходил в различни части на Китай. Разликите са като в Европа. Първият път бях в един промишлен район-гр Бяй-Чуан(това е северно от Дал ян)-мизерия и отрови, обринахме се от въздуха и някои постоянно се оплакваха от сълзене и сополи. Обаче района на Хонг Конг, Макао и Шенжен, са си направо друго измерение. Не трябва да се обобщава така-Китай. Това са различни хора с различни възможности и начин на живот. Крайбрежието им е по-богато от вътр. градове, и в Европа е така.

47

А сега сериозно

преди 2 години

До ssssПрестани да заблуждаваш и извърташ. Първо никой не е сравнявал Китай с България, а говорим за известни фирми неглижиращи населението на собствените си държави. И второ тия 1000 евро в Китай, не ги взимат тия дето по цял ден завиват винтчета и платки за 5евро на ден.

46

Анонимен

преди 2 години

Чий го дири върху стъклен мост?!?

fallback