Снимка: Bulgaria ON AIR

Китайски учен обяви, че е първият в света, създал генномодифицирани бебета. Новината взриви научната общност и предизвика бурни дебати не само от генетична, но и от етична гледна точка.

Използваният метод е забранен в много страни, тъй като е твърде рисков, предаде Bulgaria ON AIR.

Клиничният опит включвал няколко двойки родители. Всеки от бащите е ХИВ-позитивен. Учените твърдят, че още в началния стадий на ембриона са премахнали един единствен ген. Резултатът - родените момичета-близначета Лулу и Нана са резистентни на вируса на СПИН.

Още по темата

Въпреки че този метод не е приложим за широката общественост, той може да помогне на малък процент високорискови семейства да защитят своите деца от съдбата да се заразят с ХИВ.

Информацията за клиничния опит се появи в интернет и все още не е публикувана в никое научно списание.

Някои изследователи го определиха като "исторически пробив". Според много други обаче експериментът е "опасен и безотговорен прецедент". А и още е твърде рано да се прецени дали е успешен.

Според глобалната научна общност, до използваната от китайския екип технология, трябва да се прибягва само ако няма други начини за предотвратяване на болестта.

От университета, където работи Хе Джанкуи, изразяват "дълбокия си шок" от неговия експеримент.

Самият учен е разследван от китайските власти. Те настояват за открит и прозрачен подход към всяка клинична употреба на генетича промяна на човешки ембрион.

Едно от опасенията на учените е, че използваният метод може да доведе до създаването на т.нар. "дизайнерски бебета" - бъдещите родители да избират например цвета на очите или ръста на своите деца.

Именно поради тази причина през последните години мнозина призовават за спешни регулации на експериментите в генната терапия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase