Снимка: Bulgaria ON AIR
fallback

Разследването и обвинението в Европа са организирани по различен начин. Ние нямаме централизирана, единна и йерархизирана прокуратура, организирана на основата на едноначалие, която да има толкова широки правомощия по отношение на цялостното развиване на наказателно-процесуалното законодателство. При нас, освен самата структура на прокуратурата, имаме и проблема, че редица аспекти на функциониране на обвинението нямат ефекти на контрол от съда. През последните седмици наблюдаваме произволно прилагане на наказателното законодателство.

Това каза преподавателят по право на ЕС в СУ доц. д-р Христо Христев в студиото на "България сутрин" по темата за имунитетите на депутатите и промените в съдебната система. По думите му в нашия модел има съществен проблем.

"Ако има факти, които говорят за престъпление, прокуратурата трябва да разследва и преследва. За да излезем от ситуацията, при която функционирането на прокуратурата по подобен начин се проявява като произвол - трябва да търсим преформатиране на модела, който има обвинението", добави доц. Христев, като даде пример с ограничаването на правомощията на главния прокурор.

"Промяната в уредбата на Следствието и автономизирането му от прокуратурата беше недомислено. То се случи между първо и второ четене по начин, далеч от изискванията за прозрачен законодателен процес. Не съм учуден, че президентът връща гласуваните изменения. Единият от възможните изходи от проблемите в прокуратурата е да се мисли в посока на гарантиране на възможно най-голяма самостоятелност на следствието", коментира преподавателят по право на ЕС в СУ пред Bulgaria ON AIR и допълни, че това е възможно и в рамките на настоящата конституционно рамка.

Проблемът при нас идва от това, че началото на предварителната проверка през същинско разследване до повдигане на обвинението - навсякъде е разположена прокуратурата, изтъкна гостът.  

"Накрая имаме създаден франкенщайнов модел на обвинение. С години не се разследват определени случаи, по които има публично известни факти. В един момент започва скоростно повдигане на обвинения, искане на имунитети за неща, които висят с години. Това не е нормален ред", настоя доц. Христев.
Той коментира и решението на ВСС да освободи предсрочно главния прокурор.

"Не може лицето, на което са възложени толкова отговорни функции в рамките на гарантирането на законността в България, упражняването на тези функции, да зависи от моментното му емоционално състояние. Недопустимо е главният прокурор чрез подобни квалификации да уронва престижа на съдебната власт, от друга - да ерозира авторитета на друга основна институция, каквато е НС", каза доц. Христев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

10

PS

преди 11 месеца

Заптайте и тогавашния премиер, възпитаник на Висшата милиционерска школа-Симеоново, сега Полицейска академия към МВР - Б.Борисов и тогавашния гл.прокурор С.Цацаров как сред над 2000 възпитаници на ЮФ към СУ си харесаха и избраха възпитаника на Полицейската школа -Симеоново за свой кандидат за гл.прокурор,как той стана ЕДИНСТВЕН КАНДИДАТ за този пост и как прокурорите и следователите на ЦЯЛА БЪЛГАРИЯ единодушно гласуваха за него! А сега ББ мига и говори 'Домът в Барселона не е мой и детето не

9

Анонимен

преди 11 месеца

Истинския проблем на нашето общество не е в конституцията а в партиите които искат да навредят на конституцията. Конституцията е една от най-хубавите в света. Партийната система е една от най-лошите в света.

8

Анонимен

преди 11 месеца

Доц.Христев, запитайте вашите доста по-възрастни преподаватели от ЮФ -СУ защо беше нужно след 1989 г. цели 4 години за попълване броя на прокурорите да има юридически дисциплини във факултет Държавна сигурност ДС на ВМШ-Симеоново,по-късно преименован на НП и негови кадри като Г.Колев, Ив.Петров, Яс.Тодоров, И.Гешев, Б.Сарафов да стигнат до висши постове в съдебната власт? Та нали с някои от тях стана скандалът? Не можеше ли да се увеличи броя на студентите в ЮФ? 34 години изминаха оттогава!

fallback