Снимка: БГНЕС
fallback

Конситуционният съд е решил да допусне за разглеждане по същество искането на главния прокурор Иван Гешев за установяване на противоконституционност на разпоредба, отнасяща се за материалните активи на отнетото му Бюро по защита.

Решението е взето в сряда.

На 13 октомври главният прокурор внесе в Конституционния съд на Република България искане за обявяване на противоконституционност на разпоредба от Закона за изменение и допълнение на Закона за защита на лица, застрашени във връзка с наказателно производство (ЗИДЗЗЛЗВНП), пише БГНЕС.

Параграф 25 от Преходните и заключителни разпоредби на закона (обн. ДВ, бр. 80/24.09.2021 г.) предвижда дълготрайните материални активи, ползвани от Бюрото по защита при главния прокурор, да се предоставят на Министерството на правосъдието (МП).

В искането до КС се посочва, че атакуваната разпоредба е в противоречие с чл.106 от Конституцията (в частта, според която Министерският съвет организира стопанисването на държавното имущество), с чл.130а, ал.2, т.6 и с принципа за разделението на властите - чл.8 от Конституцията. С приемането й се нарушава баланса във взаимоотношенията между висшите държавни органи в страната.

Редица решения на Конституционния съд сочат, че Министерският съвет, като най-висш орган на изпълнителната власт, единствен има оперативни управленски функции по отношение на реда, по който се осъществява разпореждането с държавно имущество. Тези правомощия не могат да бъдат изземвани от законодателната власт, която по Конституция има други функции (инкорпорирани в чл.84 и чл.85 от Основния закон).

С атакуваната разпоредба на § 25 от Преходните и заключителни разпоредби на ЗИДЗЗЛЗВНП Народното събрание на практика е задължило Министерския съвет да отнеме имоти – публична и частна държавна собственост (част от дълготрайните материални активи), дадени за безвъзмездно управление на Прокуратурата на Република България и ползвани от Бюрото по защита при главния прокурор, и да ги предостави на Министерство на правосъдието.

Нарушен е и принципът на разделение на властите, прокламиран в чл.8 от Конституцията, тъй като законодателната власт е иззела и упражнила разпоредителни конституционни правомощия на изпълнителната.
Недвижимите имоти, предоставени за ползване на съдебната власт, се управляват от Пленума на Висшия съдебен съвет (чл. 130а, ал.2, т.6 от Конституцията). Той е разпределил на Прокуратурата на РБ имотите, ползвани от Бюрото по защита към главния прокурор, и те са дълготрайни материални активи на ПРБ. Предназначението им не може да се променя без съгласието на органите на съдебната власт, съобщиха тогава от прокуратурата.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

29

Анонимен

преди 2 години

Никога няма да се оправим, не защото единствената причина е, че не избираме правилните....Ние сме си много зле. Целият народ сме в една лодка, но едната половина е пълна с вода, а другата половина суха.....Тези от сухата страна на лодката казват на другата половина да се оправят....Но лодката е една и няма как да потъне само едната част....

28

Анонимен

преди 2 години

Само да не се окаже, че за Магнитски освен тоя с големите уши Гешев, са и няколко съдии от КС

27

Анонимен

преди 2 години

За псевдо юристите, с които очевидно е пълен тоя форум, КС проверява дали закона отговаря на Конституцията. Това е. Факта, че юпитата си създават закони както им идва или за да сме по-точни, превеждайки ги от законите на други подопечни на кралицата васални държави, не значи че тези закони могат да се приложат у нас. България е част от Европейското право, а не англосаксонското. Докато не научат това дето и смотаните тройкаджии от юридическия знаят, всичко дето пишат ще е за смях.

fallback