Снимка: БГНЕС
fallback

Да причиниш катастрофа и да получиш обезщетение е възможно. За прецедент в практиката разказва адвокатът по застрахователно право Деян Николов, цитиран от "Монитор".

Преди няколко дни Върховният касационен съд е постановил решение по дело, с което е създало прецедента, добавяйки нова хипотеза, при която едно пострадало при ПТП лице има право да получи обезщетение.

„До този момент се приемаше, че, при всички положения водачът на автомобила, с който е причинена катастрофата, няма право на обезщетение за претърпени от него телесни повреди. С Решението на ВКС, обаче, вече се допусна едно изключение от това правило: ако причината за катастрофата е техническа неизправност на автомобила и собственик на автомобила е лице, различно от водача, то отговорността за настъпването на катастрофата е на собственика, а не на водача“, пише адвокат Николов.

 При това положение, водачът, ако е претърпял телесна повреда, има право на обезщетение от застрахователя на автомобила по "Гражданска отговорност". С такова право разполагат и близките на водача, ако е загинал вследствие от катастрофата.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

10

Лудко

преди 2 години

Супер, значи давам си колата /здрава/ на някой, който след това катастрофира поради гръмнала гума, например, което автоматично ме прави виновен за телесните повреди или евентуално смъртта на шофьора и/или другите участници в ПТП-то?????Е тва си е чиста лудост!

9

Анонимен

преди 2 години

Единственото до което ще доведе такъв прецедент е да вдигнат цените на застраховките. Ясно е,че застрахователите няма да вадят тези пари от джобовете си.

8

Анонимен

преди 2 години

Значи ако карам служебна кола и блъсна някой ще трябва да ми плащат.

fallback