Архив: Булфото
fallback

Заместник-председателят на Софийския градски съд Богдана Желявска засега няма да подава оставка, а другият зам.-председател Петя Крънчева заяви, че обмисля дали да се оттегли от ръководния пост.

Днес стана ясно, че председателят на СГС Владимира Янева остава редови съдия, след като е подала оставка. Очаква се оставката й да бъде гласувана в четвъртък на заседанието на ВСС и ако бъде приета, ще бъде назначен и временно изпълняващ длъжността председател на СГС.

Миналия четвъртък ВСС единодушно реши да я отстрани като съдия и председател на Софийския градски съд, докато приключи досъдебното производство срещу нея за подписване на разрешенията за СРС по разработката "Червеи".

Oще по темата
По думите на Желявска няма нарушения, които да налагат нейната оставка. „Същото смятат другите заместник-председатели, без Петя Крънчева, за която стана ясно, че обмисля“, каза тя, цитирана от БТА.

Искаме проверките да приключат и да ни бъде даден шанс да работим, заяви Желявска и призова да не се продължава с натиска, защото оставката е личен акт. По думите й голяма част от междуличностните отношения в съда са резултат от свръхнатоварването.

Петя Крънчева на свой ред обясни, че решението на Янева е личен акт и не би коментирала. Ако цялото ръководство на съда подаде оставка, то СГС трудно ще работи, допълни още Крънчева, която ръководи наказателното отделение на съда.

Съдията от СГС Атанас Атанасов припомни, че искане за оставки на част от ръководството на съда има отдавна. Той е сред съдиите, които написаха няколко писма до ВСС, с които искаха проверка за начина, по който се разпределят дела и за начина, по който се управлява съдът. Той не вижда опасност за съда, ако той остане без ръководство, защото ВСС може да назначи изпълняващи длъжността.

Явно, когато реакцията е само на съдии, не е достатъчно ВСС да се задейства, коментира Атанасов действията на съвета, които започнаха след няколко писма на посланици. Няма гаранция какъв избор ще направи ВСС за следващото ръководство на СГС при сега действащите правила, каза още Атанасов.

Той беше избран чрез системата за случайно разпределение на делата да разгледа започващото отначало т.нар. дело "Октопод". Атанасов заяви, че вече чете материалите, които са много и едва след това ще реши какво да прави.

До тази стъпка се стигна, след като досегашният съдия по процеса Румяна Ченалова беше временно отстранена от ВСС заради проверки срещу нея и започнало вече дисциплинарно производство.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

6

Анонимен

преди 9 години

само с оставки няма да се свърши полезна работа. Ще дойдат други и ще вършат същите безобразия. Обаче обществото българско сякаш не е още готово за реформи. Може да се помисли, че това общество дори не иска реформи. Изглежда уреждането на нещата по "втория начин" е най-любимото нещо за населението. Остатък.

5

Льольо

преди 9 години

Бе ка няма да дава бе... аааама ша я шляпам по дупето ама

4

Aaa

преди 9 години

Темата с неотложната съдебна реформа е сред приоритетите на няколко поредни правителства. Но докато на нея се гледа само като на добро намерение, а за "резултат" се смята отстраняване на магистрати заради едно или друго подозрение, в България се случват все по-странни събития.БЛИЦ предоставя на вниманието на читателите си становище от съдия Евелин Драганов от Районен съд - Раднево, написано през далечната 2010 година. То е адресирано до тогавашния министър на вътрешните работи Цветан Цветанов и само по себе си представлява текст с повече от смущаващо съдържание. Или казано с други думи - ска

fallback