Снимка: архив Булфото

„Искам от ВСС Малена Филипова да бъде наказана с най-тежкото дисциплинарно наказание – освобождаване от длъжност”, заяви главният прокурор Сотир Цацаров. Малена Филипова е ръководител на Инспектората на Върховната касационна прокуратура в периода 2006 - допреди месеци.

Скандалът около Малена Филипова избухна, след като бившият земеделски министър Мирослав Найденов беше привлечен като обвиняем по досъдебно производство за предлагане на подкуп, принуда и злоупотреба със служебно положение.

Досъдебното производство е било образувано още преди години, но е било срещу неизвестен извършител. Малко по-късно зам.-главният прокурор Борислав Сарафов обяви, че Найденов е бил покровителстван от Филипова и за това не е бил привлечен като обвиняем досега.

През януари тази година Цацаров нареди пълна проверка на дейността на Инспектората. Днес той обяви, че ревизията е установила множество нарушения на случайното разпределение на преписките, а ИВКП е иззела функции, с които по закон не разполага .

По данните на Цацаров от всички приключени за 2012 година преписки 586 са или персонално разпределение, а едва 38 са разпределени пряко.

Филипова пряко е налагала извършването на проверки на съдии, нотариуси и частни съдебни изпълнители, нещо което не е от компетентността на ИВКП, каза Цацаров.

Тя е разпределяла и на ГДБОП, и на ДАНС да извършват проверки на работата на магистрати, въпреки че двете служби нямат право да разследват това, добави той. Едно е ГДБОП и ДАНС да проверяват данни за подкуп, а друго е да се проверява определено решение на съдия. Затова си има инстанционен контрол, добави Цацаров. Той призна, че са били използвани и специални разузнавателни средства срещу магистрати.

Филипова е постановявала и проверки, които не касаят дейността на Инспектората, не е съхранявала правилно документи. По думите на Цацаров проверката е установила, че ИВКП е започвал проверки по анонимни сигнали, а в каса на Малена Филипова са намерени четири преписки, които не са в отдел Инспекторат, както и осем преписки, които са приключени и трябва да се намират в архива на Инспектората.

Прокуратурата ще проверява дали ексземеделският министър е принудил бившия шеф на Държавен фонд "Земеделие" Светослав Симеонов да подпише предварително изготвен сигнал до Малена Филипова за упражняван върху него систематичен натиск и заплахи от страна на бившия изпълнителен директор на Държавен фонд „Земеделие“.

По думите на главният прокурор Сотир Цацаров ще се проверява дали лично Симеонов е идвал до сградата на прокуратурата да депозира сигнала до Малена Филипова, или в сградата на прокуратурата, за да подаде собствения сигнал лично при Малена Филипова е дошъл Мирослав Найденов.

Нямам притеснения от проверка за случайното разпределение на делата в съда, заяви председателят на Върховния административен съд Георги Колев.

Той обясни, че в работата на комисията, която извършваше проверката, досега е липсвала методика. По думите му е липсвал и ясен избор на членовете на тази комисия.

Припомняме, че главният прокурор Сотир Цацаров нареди проверка дали е спазван принципът за случайно разпределение на дела, след като изскочиха няколко случая, в които определени преписки са минавали през ръцете на няколко прокурори, докато стигнат до подходящия.

По думите му на 18 март е представил на проверяващите всички необходими данни. Дванадесет дни след това обаче са му били поискани документи, които според него нямат нищо общо с проверката. Това е бил и поводът той да поиска от Висшия съдебен съвет да я прекрати, което и стана.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase