Сотир Цацаров. Снимка: Булфото

Има груби нарушения в принципа на разпределение на преписката по делото “САПАРД“ в Софийската апелативна прокуратура, заяви главният прокурор Сотир Цацаров. Обвинител №1 вече е намеквал, че има подозрения как делото е стигнало до прокурора от САП Стойчо Ненков.

В края на септември Софийският апелативен съд оправда на втора инстанция Марио Николов, съпругата му Мариана Николова, Ана Шаркова, Иван Иванов и Валентин Ангелов и потвърди оправдателната присъда на бизнесмена Людмил Стойков по делото за пране на пари по програма САПАРД, което беше образувано по сигнал на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ).

Още по темата

По-късно стана ясно, че прокурор Стойчо Ненков е оттеглил протеста по оправдателните присъди. През януари той беше привлечен като обвиняем за осуетяване на наказателно преследване и му беше наложена мярка за неотклонение парична гаранция от 5000 лева.

Днес Цацаров даде пълната хронология на събитията.

След оправдателната присъда на САС Магдалина Лазарова депозира касационен протест срещу оправдателните присъди на Марио Николов и останалите. Дни по-късно обаче тя става член на Висшия съдебен съвет и това налага делото да бъде дадено на друг прокурор.

Само за няколко дни преписката е дадена на четирима различни прокурори, без за това да има основателна причина.

На 2 октомври електронната система за случаен избор разпределя делото на прокурора от апелативната прокуратура Вичо Вичев, който обаче така и не получава преписката. Само часове по-късно административният ръководител на Софийската апелативна прокуратура Ангел Илиев разпорежда ново разпределение.

При втория избор системата посочва преписката да отиде при самия Илиев. Той обаче разпорежда трето разпределение. Така делото попада при Емил Дангов. На 4 октомври обаче Дангов депозира отвод, защото познава един от обвиняемите.

Следва ново, четвърто разпределение, при което избора обаче е предопределен. Прокурор Стойчо Ненков е заложен като определен избор. Това се позволява само когато по закон определено дело трябва да бъде продължено от същия прокурор. В случая е трябвало да бъде случаен изборът, категоричен бе Цацаров.

На 8 октомври се провежда работна среща между прокурорите от ВКП и Ненков, на която се обсъждат действията на обвинението по делото “САПАРД“. По време на срещата прокурорът от Софийската апелативна прокуратура не прави дори намек за оттегляне на протеста срещу оправдателните присъди.

Дни след срещата Ненков оттегля протеста по делото.

Днес внасям искане ВСС да отстрани от длъжност Ненков като прокурор до приключване на производството срещу него, заяви Цацаров.

Главният прокурор беше категоричен, че има груби нарушения на принципа на разпределение на случаен избор по случая “САПАРД“.

Цацаров обяви още, че ще внесе искане и за дисциплинарно производство срещу административния ръководител на Софийската апелативна прокуратура Ангел Илиев. Главният прокурор обясни, че ще настоява той да бъде освободен от длъжност.

По думите на обвинител №1 на този етап не може да се търси наказателна отговорност от Илиев. Цацаров уточни, че Ангел Илиев е обяснил нарушенията с желанието си делото да бъде разпределено възможно най-бързо заради изтичащия законов срок.

Не мога да твърдя, че това е извършено умишлено. Не мога да кажа и че ще спрем да мислим в тази посока, каза още Цацаров.

Веднага след оправдателните присъди по делото “САПАРД“ изпълнителната власт направи опит да хвърли вината върху съдия Калин Калпакчиев, който постанови оправдателните присъди, а малко по-късно стана член на ВСС. Първа за грешки на прокуратурата по делото намекна зам.-главният прокурор Галина Тонева.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase