Снимка: архив Reuters
fallback

Коботът сътрудничи на служителите в споделено работно пространство. Ползите за това се изразяват в повече гъвкавост. Не можем да автоматизираме задачите напълно, тъй като винаги има някакъв творчески елемент. Роботът извършва повтаряем тип дейност, а човекът би могъл да наблюдава целия процес и да изпълнява функция, която изисква неговата намеса. Процесът е гъвкав и защото се въвеждат нови промени в различните приложения. Роботът сътрудник може да започне нова задача на всеки 6 месеца. Това мнение изрази Разван Исак, мениджър стратегии в Universal robots за ЦИЕ, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

"Онлайн академията Universal Robots има свободен достъп и съдържа 9 модула. Нашите колаборативни роботи - коботи, бихте могли да свързвате с други устройства, да програмирате хардуера и софтуера им и да създавате програма".

Пазарът на коботите е нов и се развива бързо, обясни Исак, допълвайки, че работим и живеем в бързопроменяща се среда и ако искаме да сте в крак с новите технологии, коботът е прекрасен начин за това. Коботите се използват основно в производството - в мебелната и автомобилна индустрия, хранително-вкусовата промишленост, при търговски операции. Ползите са и неконвенционални, например - роботи, които да сервират напитки или да правят пици, казва още той.

В Централна и Източна Европа страните инвестират много в увеличаване на своето знание и ползите от коботите, уточни гостът.

"Целта е нашият робот да може да бъде програмиран от всекиго, за което да не са нужни мащабни знания. Започва се с лесни задачи - като преместване на робот от една до друга точка и вдигането на предмети от земята. Необходим е единствено интерес към роботиката. Липсата на опит може да бъде и предимство. Процесът е интуитивен, а роботите са лесни за програмиране. Те могат да бъдат използвани за различни видове задачи и автоматизиране на определени процеси, като така се покрива много по-лесно по-голям набор от продукти".

Коботите са с една от най-добрите възможности за възвръщаемост на инвестицията в сектора, спомена още Разван Исак.

Приносът на робота към изкуството можем да разглеждаме в контекста на изкуството на самото програмиране на робота, разкри мениджърът, пояснявайки, че има роботи, които рисуват картини, близки до произведенията на големи художници, както и такива, които танцуват и дори практикуват йога. 

Вижте още на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

11

Анонимен

преди 4 години

По принцип евреите,ако няма келепир не ги търси там.Че са хитри,хитри са но че не са умни е всеизвестно От тях до сега не е произлязло нищо полезно за целия свят ,а само войни,кавги и бедност.Не съм анти семит,но и не ги уважавам,защото ако им възложиш да ти извършат финансова услуга,ще те издоят и ще приберат всичко до което са се докопали от твое име а на теб ще ти дадат само толкова,че да не *** от глад,защото им се полагало..

10

Анонимен

преди 4 години

По принцип евреите,алко няма келепир не ги търси там.Че са хитри,хитри са но че не са умни е всеизвестно От тях до сега не е произлязло нищо полезно за целия свят ,а само войни,кавги и бедност.Не съм анти семит,но и не ги уважавам,защото ако им възложиш да ти извършат финансова услуга,ще те издоят и ще приберат всичко до което са се докопали от твое име а на теб ще ти дадат само толкова,че да не *** от глад,защото им се полагало..

9

Анонимен

преди 4 години

В заглавието трябваше задължително да присъства името Исак, та поне да стане веднага ясно за какво иде реч.А реч иде за това, че едни с големи и криви носиве и клепнали ушаци искат да подлъжат хората, за да изкарат едни пари.

fallback