снимка: Ройтерс

До каква степен американският президент Доналд Тръмп упражнява натиск над Силициевата долина показва и държанието на Тим Кук. При представянето на тримесечните резултати на Apple главният изпълнителен директор се изказа необичайно патриотично. Apple била фирма, която можела да бъде основана само в САЩ, поясни Кук във вторник.

"Ние сме неимоверно горди, защото допринасяме за това 2 млн. души в 50 щата да имат работа. И очакваме да продължим да инвестираме", каза Кук.

Подобен неопитен патриотизъм е малка революция. Досега гордостта на Америка почти се заклеймяваше на западния бряг, защото цифровизацията трябваше по-скоро да направи всички граници излишни, а политическите лозунги бяха запазени за срещи във Вашингтон с неговите остарели закони и усложняващи бизнеса регулации.

Но със своите заплахи новият президент накара долината да се откаже от традиционната си сдържаност. Тръмп говори за антитръстово дело срещу Amazon и иска да принуди Apple да премести производството си от Китай до САЩ. Неговата идея за забрана за влизане на граждани на някои страни или за затягане на правилата за привличане на талантливи служители от чужбина никак не се харесват в Силициевата долина.

Само преди две седмици Кук подписа заедно с мениджъри на 160 фирми от дигиталната индустрия отворено протестно писмо срещу политиката на Тръмп.

Още по-важна става изложената на показ критика към правителството на САЩ, ако Apple, както и много други технологични компании, могат да се възползват несъзнателно от управлението на Тръмп. Според последния тримесечен отчет Apple разполага с парични резерви в размер на рекордните 257 млрд. долара, като над 90 на сто от тях се съхраняват в чужбина.  

Тръмп обяви, че ще намали данъците върху капитала, който американските корпорации пазят в чужбина, така че парите да се върнат в САЩ. Понастоящем фирмите заплащат ставка от 35 на сто, а с новата данъчна реформа, която обаче трябва да бъде приета от Конгреса, ставката може да падне до десет процента.

Wall Street залага на това, че Кук ще успее да използва новата политическа ситуация в самите Съединени щати.

"Инвеститорите се надяват, че Apple ще върне парите си обратно в САЩ и ще инвестира там", прогнозира анализаторът на Forrester Томас Хъсън. Спекулациите с тази тема доведоха до нов ръст на акциите на Apple до нови висоти. От началото на годината те са поскъпнали с 27 процента, а в рамките на последните 12 месеца - с цели 57 процента. Във вторник акциите достигнаха междувременно нов рекорд от 148 долара за брой и затвориха сесията на съвсем малко по-ниско ниво – 147,51 долара.

Какво показват резултатите вижте в продължението на анализа в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase