Снимка: архив, Reuters
fallback

В наши дни хората все повече разчитат на слънчева енергия. Напредъкът в технологиите позволява слънчевите батерии да стават по-ефикасни и достъпни. Големият им недостатък обаче остава невъзможността да произвеждат енергия, когато вали.

Това може да се промени благодарение на китайски специалисти, които предлагат нов подход за разработването на слънчеви батерии, подходящи както за слънчеви, така и за дъждовни дни. Съществена роля в процеса играе материалът-чудо графен, съобщи "Сайънс дейли".

За да преобразува слънчева енергия в електричество, екип от специалисти от два китайски университета е разработил високоефективна цветочувствителна слънчева клетка. За да се генерира енергия от дъжд, учените са покрили клетката с тънък слой графен.

Графенът е двуизмерна форма на въглерода. Заради изключителните му свойства е наричан материал-чудо. Сред тях е неговата проводимост. Графенът е богат на електрони, които се движат свободно в целия слой (делокализирани). Във воден разтвор той може да свърже с тях положително заредени йони.

Този феномен е вдъхновил китайските специалисти под ръководството на Цюнвей Тан да използват графенови електроди, за да получат енергия от дъжд. Дъждовните капки не са чиста вода, което би направило процеса невъзможен. Те съдържат соли, разлагащи се на положителни и отрицателни йони. Положително заредените йони, сред които натриеви, калциеви и амониеви, могат да се свържат с графеновата повърхност.

В точката на контакт между дъждовната капка и графена водата се обогатява с положителни йони, а графенът с делокализирани електрони. Това води до образуването на двоен слой от електрони и положително заредени йони - характеристика, известна като псевдокондензатор. Разликата в потенциала, свързан с това явление, е достатъчна за получаване на напрежение и ток.

Специалистите са потвърдили теорията си в лабораторни тестове. Учените смятат, че с по-нататъшно усъвършенстване, процесът може да стане достатъчно ефикасен за разработването на слънчеви батерии, които генерират електричество независимо от климатичните условия.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

11

Анонимен

преди 8 години

До 7А когато въглищата почнат да привършват мислиш ли че ще са на същата цена както до сега, защото те неминуемо в даден момент ще свършат?А цената я плащаме всички особено хората живеещи до такива централи, плащаме със здравето си, и това на децата си. А цената на тока е такава защото са изплатени вече централите някой поглеждал ли е колко би струвала цената на 1МВ енергия от нова централа - около 220 лв А с преносите и другите такси колко ще е докато се изплати?

10

Бай Васил

преди 8 години

Каква е цената и колко гаранция дава производителя?

9

неутрон

преди 8 години

Цитат от статията: "Графенът е богат на електрони..." хахаха. Прости журналисти!!!

fallback