Учени от Университета в Саутхемптън показаха революционен поглед върху нов тип технология, която може да се окаже бъдещето по отношение на съхранението на данни.

Технологията, която носи името Superman memory crystal, използва лазери и наноструктури, за да записва огромно количество данни на миниатюрни стъклени дискове. 5D технологията позволява записаната информация да се наблюдава с оптичен микроскоп и поляризатор.

Структурата на диска вляие върху начина, по който светлината преминава през стъклените словете. Наноструктурите променят поляризацията на светлината, за да могат положителните и отрицателните стойности да се четат като информация. В този случай лазерът "пише" върху трите слоя на наноструктурата с къси и силни светлинни импулси.

Учените наричат технологията накратко 5-измерно съхраняване на данни и експериментират с нея от 2013 г., когато са успели да запишат върху стъкълцата 300KB текст. Прогресът към днешна дата е огромен, защото вече са успели да запишат 360TB (1 терабайт = 1024GB) на същия размер стъкълце от преди 3 години.

Най-интересната част от експеримента е че учените обещават "почти неограничено" съхраняване на дисковете, ако се намират на стайна температура. Ако пък са в екстремни условия, дисковете ще издържат почти 14 млрд. години на температура от 190 градуса.

"Вълнуващо е само да си помислим, че сме създали технология, която може да запази документи като Декларацията за човешките права и Библията  и да ги съхранява за бъдещите поколения. Тази технология може да осигури последното доказателство за съществуването на цивилизацията ни: всичко, което сме научили, няма да бъе забравено," казва проф. Питър Казански от изследователския център Optoelectronics, който ръководи проекта.

Цялото изследване ще бъде представено тази седмица на конференцията Optical Engineering Conference в Сан Франциско и ще акцентира върху това, че технологията е на ранен етап и има нужда от доста скъпи лазери за записването на данни. Учените ще се опитат да намерят партньори, които да помогнат за изкарването на технологията от лабораториите и да влезе в реална употреба.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase