Снимка: архив Ройтерс
fallback

Samsung срещу Apple. Производителите на смартфони, таблети, компютри и всякакви hi-tech устройства водят все по-ожесточена конкуренция.

Докато пазарът на смартфони и таблети започна да се пренасища, то този на персоналните компютри съвсем изгуби инерцията си. Мнозина анализатори твърдят, че за пазара на хардуер има два варианта – или да поддържа сегашните нива, или да започне да се свива.

Следователно технологичните гиганти трябва да предложат нещо ново, революционно, за да изпъкнат отново. Samsung готви Galaxy S5, Apple – най-вероятно фаблет (хибрид между таблет и смартфон). Или просто устройство с по-голям екран, каквото вече има Samsung?

Финансовите отчети на концерните също вече са достъпни и показателни за случващото се на пазарите на смартфони, таблети и компютри. Докато моделите iPhone на Apple се грижат за около половината от приходите на базираната в Купертино компания, то от междинния отчет за последното тримесечие на 2013 г. стана ясно, че продадените модели са с 5 млн. по-малко от очакванията на анализаторите.

Скъпият, но все по-евтин iPhone 5C, опакован в цветна пластмаса, изглежда не се продава толкова добре, колкото се надяваха Тим Кук и компания. Продадените 9 млн. броя от новите си модели смартфони iPhone – 5S и 5C, само в първия уикенд на техния дебют не съумяха да задоволят анализаторите.

Поради тази причина, но и по непотвърдена информация, американският технологичен концерн ще намали производството на шарения iPhone наполовина - от 300 хил. до 150 хил. броя на ден.

И все пак и Samsung, и Аpple гледат по-сериозно на Китай. Местните производители ги конкурират успешно, предлагайки на потребителите по-евтини смартфони. Дори и евтиният 5С се оказва скъп в сравнение с устройствата, предлагани за около 50 долара бройката.

В региона на Китай, Хонконг и Тайван приходите на Аpple за четвъртото тримесечие скачат с 29% до 8,84 млрд. долара, благодарение на по-големият интерес към таблетите с марка iPad. Пускането на новите модели смартфони и в Китай, заедно с дебюта им по целия свят (нещо, което никога не се бе случвало), също допринесе за двуцифрения ръст.

Анализаторите очакват алианса на американската компания с най-големия мобилен оператор в света China Mobile да доближи все повече джаджите на Apple до 700- те милиона потребители на телекома.

От своя страна южнокорейската компания представи нов рекорд през четвъртото тримесечие на 2013 г. с 86 млн. продадени смартфона и увеличи преднината си пред Apple.

Така Samsung успя да циментира водещата си позиция на световния пазар на смартфони с дял от 28,8%. Apple държи 17,9 на сто. И двете компании обаче са изправени пред предизвикателството - силния ръст на китайските доставчици Huawei Technologies и Lenovo Group. Huawei е продала 16,6 милиона смартфона през последното тримесечие на 2013 г., а Lenovo - 13,6 млн. броя. Пазарният им дял е съответно 5,8% и 4,9%. LG е пети с 4,6%.

Повече за предизвикателствата пред най-големите производители на мобилни устройства, какво показват цифрите в отчетите на Apple и на Samsung и какви новости да очакваме от водещите технологични компании вижте в коментара на Вероника Денизова от Bulgaria On Air със Свилен Колев от Investor.bg!

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

21

кало

преди 10 години

Аз пък си взех Huawei Ascend p6 за 250 евро от ибей (чисто нов).. в пъъъти по-евтин от apple или samsung... Вярно, че не е "БЕЗУМНО МОЩЕН", но ми върши абсолютно същата работа... Нито ми сече, нито ми забива.. Правя си квото искам с него... Вече съм фен на марката. Ако продължават така, няма да си купя друго освен тяхното.

20

Анонимен

преди 10 години

До АнонименСтава въпрос за смартфони!

19

Ццццц

преди 10 години

Самсунг са номер 1 ,след тях са епъл които се напъват и ще им е доста трудно , но според моето лично мнение на горните две фирми в близко бъдеще ще им става все по-трудно.Просто китайците стават все по-добри , предлагат много добро съотношение производителност /цена .Единствено някакви изключителни иноваций биха задържали вниманието на потребителя измежду многото скрап....

fallback