Илюстрация: sxc.hu
fallback

До 2013 г. се очаква проникването на фиксиран широколентов достъп в България да достигне 26% и да се намали процентното съотношение на населението, което никога не е използвало интернет до 35 % (сега 51,2 %). До 2015 г. проникването на широколентов достъп за страната трябва да е вече 35%, а делът на българите, които никога не са използвали интернет, да бъде намален до 25%.

Това са само част от целите, които си поставя страната ни с актуализираната стратегия за развитието на широколентов интернет достъп, която беше публикувана на сайта на ресорното транспортно министерство.

Нивото на разпространение на широколентов достъп в България към началото на 2011 г., е 14,9% спрямо 13% в същия период на предходната година. Средното равнище за ЕС обаче е 26,6, показва проучване на Investor.bg.

Така за поредна година България и Румъния остават страните с най-слабо проникване на широколентов интернет в Европейския съюз (около 15 на сто), докато в горния край на класацията е Дания (около 45 на сто). Това не е маловажен факт, защото този показател се използва често за илюстрация за степента на развитие на държавата и се разглежда от чуждестранните инвеститори при решението им къде да вложат средства за производство.

Първата набелязана стъпка в документа е инвестиционната инициатива за изграждане на инфраструктура за бърз интернет в селски райони. Заложеният срок на изпълнение е до края на 2013 година, а средствата за изграждането на мрежите – 40 млн. лв., трябва да дойдат от оперативна програма „Регионално развитие”.

След реализирането на проекта ще бъде преодоляна изолацията на жителите на отдалечени селища от цифровата икономика, се надяват от ведомството.

Интеграцията на Националната електронна съобщителна мрежа ще бъде финансирана със 6,7 млн. лв. средства от националния бюджет. МТИТС се надяват оптимизирането на мрежовото оборудване и оптичната свързаност да намалят значително държавните разходи за поддръжка.

За да функционира успешно електронното управление, ще бъде изградена допълнителна високоскоростна оптична свързаност на общинските центрове към електронната съобщителна мрежа, за да бъдат включени към нея всички централни и общински администрации. В стратегията е предвидено до края на 2013 г. да бъдат отпуснати 44 млн. лв. за тази дейност от държавния бюджет.

Още новини от света на комуникациите четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

62

стг

преди 12 години

подготвя се поредната гигантска измама с европари и наши хора, България има вероятно един от най добрите интернети в Европа и света и със сигурност на много ниска цена, не ползва този който не иска да ползва това е

61

of

преди 12 години

Цифрата с процентите е колкото да се кандидатства за европейски средства ми се струва, тъй де не става само с магистрали трябва и нет да има ;)

60

HeyJude

преди 12 години

Интересно как според горната статия 51% никога не са ползвали интернет, а според статия, публикувана през януари - (dnes.bg/index/2011/01/27/bylgarite-vse-po-aktivni-v-onlain-pazaruvaneto.109786) 54% от българите вече имат опит в пазаруването в интернет... Как става така че половината не са и помирисвали интернет, а другата половина го използва за всичко и други няма? Поне една от статистиките е много скалъпена.

fallback