Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Две групи потребители на iPhone и iPad подадоха искове срещу компанията Apple заради това, че приложенията към тези устройства не осигуряват защита на личната информация, като по този начин тя става достъпна за трети лица. Ищците искат да се прекрати практиката личните им данни да се ползват без тяхното съгласие или компенсация, пише ВВС.

Apple е една от шестте компании производители на приложения, чиито действия се оспорват в съда от две групи потребители. Юридическата компания, която подава колективния иск от името на потребителите, заявява,че може да се оспори и законността на действията на компанията Google по повод изтичане на персонални данни от приложения, използвани в операционната система Android.

В иска се споменават приложенията Backflip Studios, Weather Channel и Dictionary.com. В документа се казва още, че много приложения събират персонални данни по такъв начин, че потребителят може да се идентифицира без особена трудност.

Това става независимо от декларираната от Apple политика, според която информация за потребителите може да се предава на трети страни само в случай че приложението не може да работи без такава информация.

Ищците твърдят, че много компании, включително рекламни, намират начини да идентифицират потребителите чрез уникалните номера, които Apple дава на всяко устройство. Според жалбоподателите компанията полага недостатъчно усилия, за да осигури защита на личните данни или да попречи да се използват уникалните номера на устройствата от трети лица.

Засега Apple не коментира ситуацията. Независимо че към компанията са подадени едновременно няколко иска, някои експерти се съмняват, че потребителите ще спечелят делата.

"Ако това се признае за сериозен проблем, то всички уеб браузери трябва да се закрият, а в интернет нямаше да има никаква реклама", казва аналитикът Трип Чоудри от Global Equities в интервю за Ройтерс.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase