Мъглявината Орион. Снимка: ESA

Резултати от анализ на спектъра на мъглявината М42 в съзвездието Орион, разположено на 1300 светлинни години от Земята, показват, че тя съдържа множество химични съединения, необходими за възникването на живот, се казва в съобщение на сайта на Европейската космическа агенция (ESA).

Учени получили детайлен спектър на мъглявината с помощта на HIFI – инфрачервен спектрометър с висока резолюция, един от инструментите на европейския космически телескоп Herschel. Били намерени следи от много органични молекули – метилов спирт, серен диоксид, формалдехид, сероводород, въглероден оксид и др.

Астрономите отбелязват, че това са първи данни за химичния състав на регионите, където текат активни процеси по образуване на звезди и планети. Очаква се новите данни да позволят на учените да получат свидетелства за присъствието на други органични вещества в тази мъглявина.

Телескопът Herschel, който носи името на британския астроном Уилям Хершел, беше изведен в орбита на 14 май 2009 г. Той е най-големият и най-мощен инфрачервен телескоп, изпращан в Космоса. Диаметърът на огледалото му е 3,5 м, което му позволява да измерва дълговълновата (топлинна) радиация, която идва от най-студените и отдалечени обекти във Вселената.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase