Снимка: Южноевропейска обсерватория (ESO)
fallback

Астрономите от Южноевропейската обсерватория (ESO) видяха „скелета“ на Вселената – сложна, нееднородна структура по мащаба на галактическите струпвания.

Смята се, че на достатъчно голям мащаб материята във Вселената може да се смята еднородно разпределена, но на по-малък това не е така. На ниво галактически струпвания материята образува „нишки“, по които се разполагат галактиките. Струпванията на свой ред се намират в пресичането на тези „нишки“.

В рамките на изследване учените забелязали гигантско нееднородно струпване на галактики на разстояние 6,7 млрд. светлинни години от Земята. Размерите на открития обект са около 60 млн. светлинни години в диаметър, но учените не изключват той да се простира доста зад пределите на техните наблюдения.

За определяне на триизмерната структура на струпването учените измерили разстоянието до 150 галактики, разположени в различни точки на обекта. Измерването на разстоянието станало възможно благодарение на използването на мощни наземни телескопи – VLT в Чили и Subaru в Япония.

Учените подчертават, че досега нееднородни структури се намирали само в относителна близост до Млечния път. Новото откритие показва, че „скелетът“ на Вселената се простира достатъчно далеч във времето и пространството.

Комплексът VLT е разположен на височина 2,6 км над морското равнище в пустинята Атакама в Чили. В състава му влизат четири 8,2-метрови и четири 1,8-метрови оптически телескопа. Всеки има собствено име: Анту, Куйен, Мелипал и Йепун, които в превод означават „Слънце“, „Луна“, „Южен кръст“ и „Венера“.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

10

еэсв

преди 14 години

Егати глупостите, снощи обясняваха за тази структура..... само че телескопа е бил хъбъл а годината 2005та......

9

До: ще се замразя и

преди 14 години

Аз искам да ме замразят, дай ми координати ?

8

gandoni

преди 14 години

Това е скелета на прабаба ми..

fallback