Снимка: Булфото

Общ преглед
"Общината продължава със забраните. Новата засяга пушачите. Държавните служители ще глобяват всеки, който дими в "синята" и "зелената" зона. Може да се пуши по улиците  обаче само при условие че се пускат SMS-и. Измислена е още една възможност – Общината е доволна, че е пуснала метро. Качвате се на него, отивате там, където свършва "зелената" и "синя" зона – пушите две цигари и се връщате обратно".

Не се плашете! Предложението не е истинско, а е хрумнало съвсем скоро на актьора Георги Мамалев, който е решил да го включи в новия си моноспектакъл “Какво става?”

Премиерно постановката по повод 60-годишнината на актьора може да се гледа в Студио 5 на 28 септември. Мамалев ще излезе на сцената, превръщайки се последователно в седем различни персонажа. Чрез тях ще подскаже ироничния си коментар на нещата, с които ни заливат медии и политици. Все пак няма да има нищо тъжно. Актьорът държи представлението да е пълно със свежи мигове.

“Колегите смятат, че е висш пилотаж, когато разказваш нещо смешно и изведнъж го превърнеш в тъжно. Но това вече го правих в предишния моноспектакъл “Разбираш ли ме правилно?” Освен това считам, че в театъра играя достатъчно драматични неща - “В последната поръчка на Сократ”, “Аз плащам” или “Да се провреш под дъгата” .

В "Какво става?" за малко да го видим в десет роли. От тях три отпадат.  “Уморително е повече. Ако си по-млад - да, но станах на 60 години, а това е голямо раздаване. А и е много трудно да се играе моноспектакъл. Иска се голям магнетизъм да задържиш зрителя. - обяснява Мамалев - Трудно е да завладееш публиката и да я накараш да следи текста”.

Режисьор на “Какво става?” е Младен Александров. Сценарист е Весел Цанков, който пише историите съвместно със самия актьор. Двамата са работили заедно и в предаването “Клуб НЛО”. Познат е и с книгата си “Блогът на местния идиот” – четиво в стил Кустурица. Това е вторият му съвместен спектакъл с Георги Мамалев. Обмислят и трети, в който ще съберат най-доброто от предишните два.

Още един план в бъдещето на Георги Мамалев се изяснява, след като преди дни получава покана от режисьора Теди Москов да изиграе “Ричард Трети” в новата му постановка. Актьорът наистина е впечатлен.

В “Какво става?” историите се освежават и от въртящи се кадри от живота на Мамалев, които са непознати за публиката. И този път постановката е с въпросителна, както в предишния моноспектакъл, игран 10 години.  Въпросите са отправени към публиката с молба да бъдат разбрани като намигване. А иначе актьорът счита, че е хубаво зрителите да продължат да си задават тези въпроси и след финала на постановката. “Каква скука ще настъпи само ако знаехме правилния и краен отговор!”.

След което Мамалев си спомня годините, когато не е излизал от Сатиричния театър и е гледал колегите си от стълбите. "Имах щастието да работя като млад с великите. Това е голям шанс, тъй като ако не започнеш да се учиш от големите, трудно ще станат нещата. При нас във ВИТИЗ дойде Иван Кондов. Много съм благодарен, че съдбата ме срещна с него. Сега пак кипят театрите, поставят се много сериозни неща. Няма издънки като в киното и телевизиите, но там процесите са съвсем различни.  Мен ме вмъкнаха в линията на комедийния образ.  Не се и оплаквам от този факт. У нас комедийните актьори са малко, а и както е казал Чаплин :”Комикът се ражда” - така че ние не можем да искаме всяко поколение да има същите артисти като Парцалев, Калоянчев, Константин Коцев, Тодор Колев, Георги Русев...

Мамалев коментира и политическата обстановка: “Не може непрекъснато да се занимаваме с политици и ситуацията в България. А и не може непрекъснато да се оплакваме. Най-добре е да си отваряме очите за хубавите неща, които се случват, както и да ги затваряме, когато се говорят глупости. Не става въпрос за заразяващ позитивизъм, но не съм съгласен животът ни да мине в мрънкане. Гледам телевизия и е ужасно как от сутринта започват да те бомбардират със страшни новини. В интерес на истината много хора и затова не гледат телевизия.

Така по време на пресконференцията по повод спектакъла Георги Мамалев влезе в още една роля (няма да я видите в моноспектакъла) - тази на журналист и  съчини заглавие, подходящо за вестник: “Внуче изяде дядо си, посяга и на баба си”. Не му се размина и без добрата новина: “Снощи гледах моноспектакъла на Георги Мамалев и много ми хареса”.

Последното му превъплъщение бе това на политолог и творецът видя как Европа може да се справи с кризата.  "ЕС  не трябва да е на ротационен принцип. Аз бих сложил само Германия и Франция да ръководят съюза. Защо трябва да натовариш едно малко дете да вдигне сто кг чувал, като няма да може. Тази криза се отразява на развитието на новите държави, които влязоха в ЕС". Актьорът ни убеди, че именно културата е онова, което ще помогне на човек да излезе от кризата. "Културата, в частност театърът, ще дръпне духа напред. Човечеството се нуждае от Ренесанс".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase